Představitelé Západu a Ruska pokračují ve vzájemném osočování. Předvádění síly Severoatlantické aliance na její východní hranici může zvýšit vojenské napětí v oblasti a vést k vážným vojenským incidentům. V rozhovoru s ruskými novináři to prohlásil ruský velvyslanec při NATO Alexandr Gruško. Reagoval tak na úterní schůzku ministrů zahraničí aliančních zemí, kteří kritizovali počínání Moskvy během krize na Ukrajině.
"NATO tohle všechno dělá pod zástěrkou takzvané 'ruské hrozby'," citovala agentura TASS Gruškův komentář k takzvanému Akčnímu plánu připravenosti, kterým aliance reaguje na změněné bezpečnostní prostředí po ruském zabrání Krymu a dalších krocích Moskvy v ukrajinské krizi.
Součástí plánu je i vznik aliančních sil velmi rychlé reakce, které budou v případě krize schopné zasáhnout na území členské země NATO v několika dnech, nebo zvýšený počet vojenských cvičení. Podle Gruška aliance ohlašuje nové armádní manévry prakticky každý druhý den.
Gruško prohlásil, že NATO v posledních letech uvolnilo obrovské peníze do infrastruktury, což u hranic s Ruskem vytváří "nové skutečnosti". "Tohle je absolutně slepá ulička a my cítíme, že NATO zvyšuje napětí v oblastech, kde není žádný objektivní důvod k nadbytečnému zbrojení. Pobaltí bylo vždy jedním z nejklidnějších regionů," dodal.
Gruško je přesvědčen, že nynější počínání aliance je v regionálním a celoevropském rozměru vážnou změnou k horšímu. Další možné rozšiřování NATO směrem k ruským hranicím ale považuje za politický a vojenský projekt, který je "u konce s dechem".
"Současné bezpečnostní podmínky si žádají jiné nástroje, které budou schopné odpovídajícím způsobem respektovat zájmy všech a které budou ve shodě s principy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE)," dodal.