Bývalý ukrajinský prezident se překvapivě přihlásil ke slovu. Oficiálně poprosil Rusko, aby mu zajistilo osobní bezpečnost před "extremisty", jak uvedl v prohlášení pro ruské tiskové agentury. Moskva obratem odpověděla, že mu bezpečnost zajistí. Je zřejmé, že tento postup už byl mezi Janukovyčovými lidmi a Kremlem předem domluven. Podle několika zdrojů se Janukovyč už tak jako tak nachází v jednom sanatoriu u Moskvy nebo přímo v ruském hlavním městě.
Svržený prezident údajně uspořádá v pátek tiskovou konferenci v jihoruském Rostově na Donu.
Anketa:
Myslíte, že Krym patří historicky Rusku a že by si ho vzhledem k aktuálnímu vývoji mělo vzít zpět? Že by se Krym měl opět stát součástí Ruské federace?
- Ne. 33%
- Ano. 33%
- Je mi to jedno. 33%
Minulou sobotu sesazený Janukovyč se stále považuje za právoplatného prezidenta Ukrajiny. Příslušné rozhodnutí ukrajinského parlamentu považuje za nelegitimní. Uprchlý politik se od víkendu neukázal na veřejnosti.
"Já, Viktor Janukovyč, se obracím na lid Ukrajiny. Jako dosud, i nadále se považuji za zákonnou hlavu ukrajinského státu, svobodně zvolenou vůlí ukrajinského lidu," citují politika ruské agentury.
"Začíná být jasné, že lidé na jihovýchodní Ukrajině a na Krymu nepřijmou mocenské vakuum a naprosté bezpráví v zemi, když šéfy ministerstev dosadila lůza," uvedl dále ve svém prohlášení.
"V ulicích mnoha měst naší země se odehrávají orgie extremismu," prohlásil a dodal, že jemu a jeho spolupracovníkům je vyhrožováno fyzickým násilím. "Musím požádat ruské úřady, aby mi zajistily osobní bezpečnost před činy extremistů," citují ho ruská média.
"V souvislosti s žádostí prezidenta Janukovyče o zajištění jeho osobní bezpečnosti oznamuji, že žádosti bylo vyhověno na území Ruské federace," uvedl ruský oficiální zdroj.
Z vyjádření ale zatím jasně nevyplývá, zda se Janukovyč na území Ruska nachází.
Ukrajina vydala ve středu mezinárodní zatykač na svrženého prezidenta. Nový generální prokurátor Oleh Machnyckyj sdělil, že bývalý prezident je stíhán za "masové vraždy" v souvislosti se střelbou do účastníků protivládních protestů. Při násilnostech, které demonstrace kolem náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva provázely, přišlo minulý týden o život přes osmdesát lidí.
Kyjev má přechodnou vládu
Ukrajinský parlament dnes schválil novou koaliční vládu, na níž se dohodli zástupci dosavadních opozičních sil. Vládu tak povede premiér Arsenij Jaceňuk, jeden z hlavních vůdců dosavadní opozice vůči režimu prezidenta Janukovyče. Navržení proevropského Jaceňuka jako šéfa přechodné vlády a několika kandidátů na ministry oznámila už ve středu večer na kyjevském náměstí Nezávislosti desetitisícům účastníků protestů takzvaná rada Euromajdanu.
Koalice "evropské volby" byla schválena, oznámil dnes v parlamentu prozatímní ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov poté, co pro koalici hlasovalo 250 poslanců v 450členném parlamentu.
"Naše země je na pokraji hospodářského a politického kolapsu," konstatoval po získání parlamentní podpory v projevu Jaceňuk, který už dříve zastával post ministra hospodářství.
"Nemáme jinou možnost než přijmout nesmírně nepopulární rozhodnutí," řekl Jaceňuk, který za svá slova sklidil hlasitý potlesk. Rovněž varoval před hrozbami vůči ukrajinské územní celistvosti a slíbil, že bude usilovat o evropskou integraci země.
Nový premiér prohlásil, že v posledních třech letech byla z ukrajinského finančního systému na zahraniční účty převedena celková suma 70 miliard dolarů. "Chci vám sdělit, že státní pokladna byla vyloupena a je prázdná," prohlásil Jaceňuk. Životně důležité bude pro zemi a stabilizaci hřivny dohodnout se s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o nové půjčce. Premiér rovněž varoval před hrozbami vůči ukrajinské územní celistvosti a slíbil, že bude usilovat o evropskou integraci země.
Hlavní část nové koalice tvoří dosavadní významné opoziční strany, jako jsou Vlast expremiérky Julije Tymošenkové, Udar někdejšího boxera Vitalije Klička a nacionalistická strana Svoboda populisty Oleha Ťahnyboka.
Jaceňukův kabinet by měl zemi spravovat do předčasných parlamentních voleb. Jejich termín zatím stanoven nebyl, ale podle médií připadá v úvahu červen nebo říjen. Předčasné prezidentské volby se z rozhodnutí parlamentu uskuteční 25. května.
Krym vypsal referendum
Krymský parlament vypsal na 25. května referendum o výrazném posílení autonomie Krymu. Uvedla to mluvčí Nejvyšší rady Krymské autonomní republiky Olga Sulniková.
Pro uspořádání referenda o "zdokonalení statusu a pravomocí" Krymu podle Sulnikové zvedlo ruku 61 ze 64 poslanců. Otázka, na niž mají voliči odpovědět buď ano, nebo ne, zní: "Krymská autonomní republika má státní nezávislost a je součástí Ukrajiny na základě dohod a smluv."