Výklad dějin
Rusko se chová jako Sovětský svaz. Historii vidí jednostranně

26.01.2020 06:15

Rusko se pokouší jednostranně vykládat historii podobně, jako činil v minulosti Sovětský svaz.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • megera megera (8 hlasů) 26.01.2020 07:11

  a naši historici přepisují dějiny jak jejich kolegové za...

 • S Vrba (8 hlasů) 26.01.2020 08:58

  Jde jen o další příklad "samocenzury". Páni historici vědí, že...

 • tyden tyden (8 hlasů) 26.01.2020 06:44

  takovejch "historiku" nase*ru kazdy rano kybl :-)))))) Rusak dela...

 • Vlastní názor (7 hlasů) 26.01.2020 09:35

  Ach jo, zase tendenční článek, ale co se divím. "Koho chleba jíš,...

 • Karel Musil (6 hlasů) 26.01.2020 11:23

  Je smutné, jak už zase se historie ohýbá podle politických...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

stýblo brouk pytlík ,takový všudebyl a všeználek,ach jo

0 hlasů

Jak vzkázal Jára Cimrman z budoucnosti "Budoucnost Evropy patří Slovanskému národu v čele s Ruskem" . A tak to prostě bude, paráda.

1 hlas

Rusové jsou naši Slovanští bratři.

1 hlas

další kampaň proti pane prezidentovi Ruska,V.Putinovi,Rusku,Rusům-naším bratřím-a také proti trumpovi a všem heterosexuálním blonďákům světa.vedená zaprděnými rasistickými semity žid-názi jako soros&spol.

0 hlasů

Rusko se bohužel chová jako Rusko. Už několik set let. Vylhaná historie, ukradené, nebo zfalšované písemnictví, dokonce i ten název Rusko. Inu Moskalové, největší podvodníci a lháři na světě...

2 hlasy

oprava,mešuge ajnštajn.největší lháři, zloději a podfukáři a hromadní vrazi jsou semiti židi.vyvraždil lid Kaanánu do jednoho.kradou už od adama, který okradl i svého vlastního stvořitele a potom mu o tom ještě lhal, štěnice.koruptují na co sáhnou, viz.ukázku "demokracie" toho teplého žida a.schiffa.i jeho manžílek se na to nemůže koukat.vypadá to na rozvod.šéfy Čeky potom nkvd a kgb byli od dzedzinského až po andropova s černěnkem samej válečnéj zločinec a semita žid.

0 hlasů

No aby jsme to nějak srovnali. Tak nám ještě popiš to CV toho národa přivandrovalců a zločinců - USA. Kteří vyvraždili původní obyvatele a většinu stád bizonů.

3 hlasy

okrajina se chová jako židostán/sssr a semiti židi to brání, jako svého času bránili sssr v usa.rozenbergovic šli kvůli tomu na smrt.algér hiss&spol.do sochu.nic nového pod sluncem.

0 hlasů

V Severní Americe se to už s domorodci řezalo a USA ještě nebyly na světě, pak byly ty země jako britské kolonie a Indiáni se vyvražďovali, Francouzi jim dávali co proto, takže USA jakožto stát tu válko nezačalo, jen si zdědilo.
Ono to bylo o tom, že podřadnější civilizace podléhá civilizaci vyspělejší, prostě barbarský věk. Aztékové nebo obyvatelé kanárských ostrovů už jaksi nemohou vykládat, jaká byla návštěva takových Španělů.
Tak to tehdy bylo.
Jenže tady je řeč o SSSR a nástupnickém státu Rusku, což je období od tuším že roku 1922 až dodnes. Ne o sedmnáctém, osmnáctém a devatenáctém století na druhé straně zeměkoule. Trpíte nějakým stihomamem? Proč do toho Ruska, kde je všecko tak super, prostě netáhnete? Já tam byl služebně a pak na montážích, je tam kur*evsky naprosto všecko.

2 hlasy

my jsme tady doma.vy táhněte do židostána.zaslíbená země volá.chá,chá,chá.šalóm,mešuge.

0 hlasů

Koukám že jsi takový brouk pytlík, že jsi všude byl a všechno znáš. A v tom Rusku jsi byl před a nebo po, když jsi zadýzloval u těch radarů?? Nicméně nevěřím tomu že se ti přivandrovalci, dobrodruzi,zločinci a pod. z celého světa vrátili do svých domovů. I přes ten tvůj historický exkurz. Ale dali základ pro pozdější vznik USA (ostatně vrazi Mašíni tam zdrhli až ve 20.století). A že se tady zrovna kydá Rusáky? Tak to není až tak podstatné!

1 hlas

Rusko se chova tak jak se ma chovat. Ty si stale pletes pojmy Rusko a SSSR. Vysvetlim: Cesko a Morava je to samy, neboli Cesko. Ceskoslovensko neni to same. Cesko byla okupovana zem nacisty, Slovensko byl macisticky stat. SSSR byl komunisticky stat, Rusko je kapitalisticka, demokraticka Federace. SSSR napadlo Finsko a dostalo po drzce. Rusko osvobodilo Finsko od Svedske okupace. Bulharsko bylo okupovano musulmansko Tureckou hordou, Rusko osvobodilo Bulharsko od musulmanu. To snad staci abys videl rozdil mezi Ruskem a SSSR.

2 hlasy

Já si nic nepletu. SSSR byla jen epizoda v existenci Ruska. Vždy to byl agresivní a imperialistický národ, který si podmaňoval okolní národy a přivlastňoval si jejich území. Dílem je vyvraždil, dílem asimiloval. A s nimi si přivlastnil i jejich historii a kulturu, protože svou vlastní žádnou neměl. Moskalové byli divoši, neuměli číst a psát, jenom dobývat, vraždit a krást. A co neuměli, to pochytili od Mongolů, takže byla radost je mít za sousedy. Já vím, blbě se to čte, ale bohužel je to pravda...

2 hlasy

když víte co znamená sovět, tak takovouhle kravinu nemůžete vyprudit,mešuge ajnštajn.jak vidím,vašnosta je také rasista.problém s mongolem?mají vyšší IQ než semiti židi.závidíte?chá,chá,chá.šalóm.

0 hlasů

Neumeli cist a psat? Na priklad Puskin.byl v jeho dobe nejctenejsim autorem v Evrope, nemluve o Dostojevskym, Tolstoj a druhych. Za druhe, ostani narody o kterych mluvis, na pr. Kyrgystan, Cecna a dalsi zadne narody nebyly, kocovnici, kteri meli mezi sebou rozdelene uzemi, kde se jen mezi sebou vrazdili.
A blbeckove, kterym rikas Moskalove nemohli postavit inzenyrsky zazrak Krymsky most, otevrit dalsi zeleznicni trat v minulem roce se 400 mosty a s Cinou vybudovat most pres roku Amur, taky v minulem roce a k tomu kazdy rok vyhrat s Kamazema Dakar a potom….to uz si najdi sam, je toho vic nez dost. P.S. Hlavne se podivej na nase mosty, jak padaji jeden za druhym, dokonce i pesi lavky.

1 hlas

Ty jsi neskutečný demagog, Rozlile. Já píšu o 12. století, kdy Jurij Dolgorukij opustil Kyjev a udělal z divochů Moskalů něco, co se trochu podobalo lidem. A ty do toho pleteš Puškina, který žil o šest století později. To už pár Rusů číst a psát umělo, většina ale byla negramotná. Neznáš ani tu sfalšovanou historii svého národa, natož tu skutečnou. A ty vyvražděné sibiřské národy už vůbec ne...

0 hlasů

to Petr Rozlil 27.01.2020 03:52
Jsi neskutečný buran Rozlile, do všeho kecáš a neznáš ani historii země, ze které pocházíš...

0 hlasů

Zase neskutecny vymluvy. Obracene to myslis ty! Pokud ja ctu v Americke Wikipedii, tak ve 12 stoleti Ukrajina, v te dobe Okrajina, byla zeme kam Polaci odvazeli trestance, vrahy a kriminalniky do vyhnanstvi. Tak mozna podle tebe Okrajinec Jurij delal z Moskalu divochy.

1 hlas

Zoufalé kecy, Rozlile. Rusko je přejmenovaný, zmenšený a zčásti rozkradený SSSR. Vypadá jako SSSR, chová se jako SSSR, lže jako SSSR, je agresivní jako SSSR.
A ano - Rusko se chová tak, jak se nikdy nepřestalo chovat i v minulosti - když bylo SSSR.

2 hlasy

Mame nejake padne dukazy?? Z Americke Wikipedie?

2 hlasy

Nikdo nepotřebuje Wikipedii. stačí být svéprávný a znát dějiny.

1 hlas

chá,chá,chá.proč neodpovíte vy " ZNALCE "na moji otázku kolik bylo Rusů ve vládě sssr po puči v roce LP.1917?v politbyru? president?samej žid.co to znamená sovět?svéprávníku?

0 hlasů

Jak vidim, tak par z vas znaji dejiny velmi dobre. A k tomu klidne pridam Polskou vladu s nasi pani Jourovou.

2 hlasy

tady je cerstvy rozhovor s ucastnkem Prazskeho povstani

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vlasovci-Konev-Prepisovani-historie-Proboha-at-se-vrati-do-skoly-Primy-ucastnik-Prazskeho-povstani-uctuje-se-starosty-Kolarem-a-Novotnym-611111

ale rude vemeno v redakci a pani "historikove" nemaji fakta a prime ucastniky moc v lasce.
oni radsi cuckare :-)))))

2 hlasy

Generál Boček na moji otázku, co se dělo podle jeho vzpomínek při vzpouře v Cholmondeley, kde on byl, protože to chci do mé práce o našem rodákovi z 311. BS. U nás na besedě tento přímý účastník pravil, že to žádná vzpoura nebyla, že to jsou kecy.
Tak jsem se ho ptal, jak to teda, že od čs. vojska odešli všichni komunisté, kteří byli na to Brity internováni v Kanadě, a Židé.
Úplně otočil a řekl, že to byli komunisté, no no, ti proti Hitlerovi bojovat nechtěli. Pan Hudec, dnes již nebožtík, mu přitakával v obou odpovědích.

V kauze ponorkáře od U 315, který žije u nás, jsem se od přímého účastníka té doby a těch událostí nedozvěděl ani to, že byl u PL dělostřelců, u 20 mm čtyřčete v kanónu tuším že, ani to, jak se jmenovala jeho minolovka, kterou Angláni při náletu na Tirpitze potopili, ani jak se jmenovala jeho ponorka, na které pak sloužil. Chechtal se mi při výpovědi, že se celá osádka smála kapitánovi, který se chlubil, že potopil dvě lodě a on nikdy nic prej nepotopil.

Když jsem mu dohledal datum, jméno minolovky, kapitána, ztráty námořníků, jaké letouny ho poslaly ke dnu, jak se jemnovala jeho ponorka, jak její kapitán a že ty dvě lodě, parník se štěrkem a kanadskou korvetu, potopil a poškodil na plavbě, když tenhle přímý účastník byl na palubě, hleděl jako trubka. Pak jsme našli jeho vojenskou knížku a hleděl ještě víc.

Takže s těmi přímými účastníky běžte někam. Ti jsou naprosto nepoužitelní.

1 hlas

Co se týká leteckých veteránů, tak v tomto případě se nechci snažit o to dočůrat výše. Také jich několik znám. S Emilem Bočkem jsem se setkal na jedné "hangárpárty", ale zůstalo jen u zdvořilého pozdravu. Od jednoho stihače mám doma letecké brýle RAF. Slíbil mi i pilotní odznak, ale nemohl ho najít, a nakonec zemřel na infarkt. Jako gen. Boček létal až od roku 1944. Jak mi říkal "jen hlídkoval" nad kanálem. Ještě s jedním mým známým veteránem byl na jaře 1946 demobilizován na letišti Č.Budějovice v hodnosti četaře. K létání se nikdy jako Boček nevrátil (nebyl nijak perzekuován, ale nestál o to). Až do důchodu dělal s manželkou správce horské rekreační chaty ROH. Jako voják v záloze byl přeškolen na "letovoda". Moc se nerozvádělo jak mezi čs.leteckým personálem byla v Anglii dost velká řevnivost, včetně inspektorátu letectva. To by však bylo nadlouho. Od Reilicha jsem si koupil první dva díly, ale ostatní jsem zavrhl. Němečka, F.Jánského apod. neřeším.

0 hlasů

Tak pro"ideologicky vyvážený výklad" co se chce slyšet je důležitý výběr těch správných konstruktivních historiků. Plachý, původně zaměstnanec ÚDV (Úřad pro vyšetřování zloč.komunismu). Mrňka zaměstnanec ÚSTRku, a Šebek rigidní katolík a lidovec.

3 hlasy

Pokud se budete v Česku chtít řídit tím, co zjistíte, nezaujatě a podle faktů, nemáte jako oficiální historik, historií se živící jednak šanci, ale naopak šanci máte, že se budete velice brzo živit jinak.

Proto u nás vychází velké množství knih nezávislých historiků na vlastní noze. Když jsem pátral po skutečnostech jak to bylo s českými Němci, kde bylo na ukrutně moc otázek velmi málo nebo žádné odpovědi z oficiálního dějepisu tohoto národa, bylo mi sděleno jedním starým pardálem, jehož nebudu jmenovat, toto: v Mnichově byli zrazeni jen Sudeťáci, ale oficiálně jsem vám to neřekl. Přečtěte si... a seznam zdrojů.
Pak jsem se dostal do stavu, kdy mi bylo poraděno:
přečtěte si Palackého Dějiny národa českého v Čechách a na Moravě a máte přesný obraz, jak to rozhodně nebylo. Najděte si Palackého korespondenci tuším že s Jungmanem přímo v novinách v dobovém tisku, jak si ti dva veřejně broukají, že je dobré historii Čech vylepšit...

0 hlasů

A co jako? Chybí ti tam Jaroslav Kojzar? Nebo nějaký jiný komouš?

2 hlasy

ty bys tam radsi Urvalka,jen se priznej :-)))))))

1 hlas

Woe juniore, právě proto, že mi to připomíná Rudé Právo a články ideologického oddělení ÚV KSČ(KSS)!

1 hlas

První smlouvu s nacistickým Německem mělo Polsko. Z roku 1934. Poláci by to rádi zamaskovali, ale taková je historická - a snadno dohledatelná - realita. Poláky na německých nacistech fascinoval jejich antisemitismus, kterým tehdy Polsko bylo, a stále je, doslova nasáklé. Poláci jsou tím posledním, kdo může plakat. Ostatně i nám ukradli Těšínsko, když nám Hitler v roce 1938 uloupil Sudety.

3 hlasy

Polovina vámi uvedených informací je naprosto špatně. Jediné, co sedí je ten polský antisemitismus, ale ten je v případě těch katolických fanatiků směšný: Pšonci netuší mnohdy, že JK byl Žid.
Jinak první věta: pýčovina. Druhá a třetí jenom ukazuje, že si to ani neumíte najít, hehehe, Těšínsko nám neukradli, Sudety nabídl Němcům Beneš sám a Poláci se přihlásili o Těšínsko.

1 hlas

Styblo, proc do toho pletete Benese? Jste snad prihlouplej nebo neumite cist? Wikipedie: "Munich Agreement 1938" , kde se jasne pise, ze nas zradila Anglie, Francie, Italie a sudety jsme museli odevzdat Nemecku. Ani slovo tam neni o Benesovi.

2 hlasy

Rozlile, opakuju tady po sté dvacáté: Wikipedie není zdroj informací. Anglie s námi nikdy žádnou smlouvu neměla a Francie od roku tuším že 1932 taky ne. Takže jak nás mohli zradit?

0 hlasů

Styblo, Wikipedie je Americky zdroj informaci. A Americka Wikipedie rika, Anglie, Francie a Italie zradily Ceskoslovensko v Mnichove v 1938. O Benesovi ani slovo. Snad nechcete abych bral vase informace vazne?

1 hlas

Styblo, tak vy nam chcete namluvit, ze Polaci nenapadli Tesinsko? Laskave se podivejte do Wikipedie. Ne jen jednou, ale dokonce dvakrat. V roce 1919 a v 1938

3 hlasy

Vy se laskavě do Wikipedie už nedívejte, najděte si jiný zdroj a uvidíte ty rozdíly.

0 hlasů

Ten vas zdroj, je ten spravny, neni? Henexe a Juniora. Ano, podle vas trech se budu ridit, ne podle Americke Wikipedie.

0 hlasů

Přece není žádným tajemstvím, že II. světovou válku zahájily USA, když v Pearl Harboru přepadly Japonsko. A od té doby se to začalo mazat i zde v Evropě. Hlavním viníkem jsou ovšem Američané. Ostatně jako vždy.

2 hlasy

Přesně tak, USS Ward 7.12.1941 napadl japonskou mírovou delegaci trmácejí se přes Paficik v ponorce navštívit Pearl Harbor. 7. 12 .1944 byl pak USS Ward u Filipín, pokud se nepletu, potopen útoky několika kamikaze, když sloužil jako předsunutý radar pro US loďstvo.

1 hlas

Je smutné, jak už zase se historie ohýbá podle politických potřeb.Historici si nepovšimli, jak Anglie s Francií směřovali Hitlera na východ, mařili dohody s SSSR a jak Polsko se punktovalo s Hitlerem.

6 hlasů

Nejsmutnější ale je, že do toho žvaní takoví Musilové, co si neráčili všimnout, že taková Francie vypověděla smlouvu nám a uzavřela útočnou smlouvu proti Německu se SSSR. AHA!

0 hlasů

Sedmdesát let tuhé totality zcela pokřivilo mysl lidí a bude ještě trvat, než se z toho dostanou. Oni ti jejich historikové ani nemohou říkat, jak to bylo, i kdyby jim to nedávali befelem, na to se má obyčejný Rus docela špatně a tohle by ho totálně frustrovalo. Rusko se z marastu bolševismu musí dostat samo. Pomalu ale dostane se.
My se raději starejme o ty svoje "zkrášlované dějiny".

3 hlasy

Tedy neumím si představit ten impulz, který by uvedl nějaké takové změny v Rusku do pohybu. Kromě hladomoru, ten možná.

0 hlasů

Ten impulz se jmenuje čas.

0 hlasů

Rusko a Sovětský svaz jedno jsou.Jen se v různých dobách jmenovali jinak.Národní povaha zůstává stejná.

2 hlasy

Jasně, pán je znalec historie. Víte o tom, že Rusko před Velkou válkou bylo zcela jiné, než ten Mordor po ní a dodnes? nevíte. Tak držte pec.

1 hlas

To víš,že nevím,patent na rozum tu máš přece ty.

1 hlas

A co daně, už máš odvedený, uhlíři?

0 hlasů

Já ti dám daně, vydřiduchu jeden!

2 hlasy

Ach jo, zase tendenční článek, ale co se divím. "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej"

7 hlasů

Český mudrlant! Tak co je na tom článku přesně tendenční? A my zppíváme německou píseň, když nás Němci táhnou? Jsem si nějak nevšimnul. To leda vy, sebelitující se čecháček, poníženě hrbíte hřbet ani nevíte před kým co?

2 hlasy

Odpověď, ponížený čecháčku? Nic?

0 hlasů

Jde jen o další příklad "samocenzury". Páni historici vědí, že historie, tak jako zákony, je "ohýbatelná" podle potřeby.
EU potřebuje jednotný stát názorově sjednocený a páni historici, že "proti větru" se čůrat nemá.

8 hlasů

Historie byla, je a bude vždy jen jedna, zato dějepis, to je dílko!
Jinak konkétně vy: o čem tady píšete? Vy z historie znáte akorát propagandu.

4 hlasy

Víte pane Stýblo, nechci na vaše příspěvky reagovat. Moudrý člověk hovoří, když má co říci. Ale udělám výjimku.
Tak jako neexistuje "jediná pravda", na rozdíl od nositelů jediné pravdy, tak neexistuje jediný názor na historii. Výklad dějin je vždy poplatný dané době. Znám odborníky, kteří změnili svůj "odborný" názor i třikrát.
Proto si soudný člověk udělá názor na základě svého poznání.4 hlasy

No tak to poznání podnikejte, protože já jsem názor na spousty věcí změnil právě tím podnikáním poznání, jak autoři šli do archivů a přestávalo se lhát. Třeba sudetské a české Němce, první republiku, Mnichov, Sokolovo atd.
Vidím, že jste se nedostal ani přes klišé: výklad historie je poplatný době. Výklad historie je poplatný znalostem (více + zdrojů archivy) a schopnosti analýzy a syntézy získaných znalostí. Ničemu jinému. Době jsou poplatně dějiny, ne historie. A ty dějiny tady melete. Aneb propagandu.
Naši historici proti větru čůrají mohutně, ale vám něco brání si to jednak zjistit, jednak si je přečíst. Že by lenost? Nebo zapomněl, nevěděl a myslel?

Klůc, Richter, Fučík, Krystlík, Podiven, Cerman... Kolik z nich máte přečteno, když tlápete takové volo*viny? Začněte Fučíkem, Josefem, pak sem napište, jak teda tenhle člověk ohýbá dějiny podle vašich představ, pokračujte kýmkoliv a až dočtete posledního, zkuste svůj žv*ást napsat znovu.

1 hlas

Velmi správně. Názor na historii je soukromá věc, asi jako Víra. Kdo jej ale chce šířit jako jedinou "pravdu", nutně narazí na jiné šiřitele. A tím se dostáváme k šíření jedné verze pravdy násilím. To dělá Rusko. Dělalo to vždy, nic nového.

0 hlasů

Velmi špatně, Ovocenko: názor na historii si plete s názorem na propagandu. Historie je jen jedna, doložená zdroji, archivy, atd. Buď je jasná nebo nejasná anebo místo ní je dějepis. V poslední době, asi tak deseti až patnácti letech, jsme udělali obrovský pokrok ve vytěžování archivů namísto papouškování Palackého a komunistů.

0 hlasů

a naši historici přepisují dějiny jak jejich kolegové za komačů,rozdíl je jenom v tom ,že lízají anál západu,který nás dříve zradil a po 89 roce totálně hospodářsky a ekonomicky vydrancoval

8 hlasů

Takže Megero, který náš historik se přepsal dějiny aby lízal anál západu, které dílo, co tam uvádí, hehehe! To si teď počteme!

1 hlas

Tak co bude, Megero?

0 hlasů

Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn.

takovejch "historiku" nase*ru kazdy rano kybl :-))))))

Rusak dela jenom to, co vsichni ostatni uz pekne dlouho:
"demokracie" ani neceknou, jak v Mnichove lizali Hitherovi anal '38 :-)))))

psonek mel s Hitlerem spojeneckou smlouvu a cela tricata leta schystal se napadnout Rusaka.
to je taky duvod, proc v polsku sel blitzkieg tak dobre. na nemecko polske hranici byly jenom tylove sklady. cela armada byla soustredena na vychode a chystala utok na Rusaka :-)))))))

nebo nas s v '39 nenapadli psonkove s Hitlerem spolecne? za vyhrozovani demokratickeho zapadu, at se neopovazujeme branit :-))))))

veskere Ruske snahy o protihitlerovsky pakt byly "demokraciemi" ignorovany.
a ty tise podporovaly Hitlera, doufajic, ze se vyradi na vychode :-)))))))

vse dobre zdokumentovano v OSN a dobovy tisk se taky dochoval :-)))))

a to co delali vlasovci na ukrajine a v polsku Zidum a civilistum je odpusteno. u nas masakrovali na Morave cele vesnice.
ale "historikove" je dneska oslavuji, protoze dva dny pred koncem valky na chvilku zmenili strany :-)))))))

takze rude vemeno v redakci se muze dal omlouvat sudetakum, kteri se nam NIKDY neomluvili.
tesim se dal na slinty o mirumilovnych nemcich a zlych nacistech :-)))))

8 hlasů

No vy ano, to je trefa, vy jste dutý jak bambus! Vy nic nena*serete, vy máte už v hlavě nas*ráno. Anglie nás zradila v roce 1938 a největším nepřítel Čechů jsou Němci a Papež, co?
Vy máte asi pocit, že tady máte posluchače jako ve vaší sedmé cenové, socky a frustráty, kteří namísto aby makali a snažili se, jen celý život hledají, jak jim furt někdo ubližuje.

0 hlasů

Máme tady čtenáře ne posluchače, ve své výlevu jsi se asi zapoměl, tady není obávaná Havlova knihovna kam chodíš na přednášky.

4 hlasy

Kde máme čtenáře,kudla? Vás? Jahahaha!

0 hlasů

Vy si pletete historii s hysterií. Vlasovci, tedy správně ROA NIKDY na Moravě nebyli. Prostě proto, že vznikli až v listopadu 1944 v Praze, následně byla jejich 1. divize cvičena a vyzbrojována v Německu a potom v dubnu 1945 poslána na Odru, kde bojovala se sověty. Druhá divize nebyla nikdy zcela vyzbrojena a konec války ji zastihl v Německu. Bláboly o masakrování vesnic jsou již dlouho vyvrácený žvást. To že si nějaký "partyzán" něco vymyslel, napsal do kroniky, neznamená že to byla pravda. Na vypálení několika vesnic na Moravě se ve spolupráci s SS a Gestapem podílely i jednotky složené z ukrajinců, nikoli ROA. ROA určitě nebyli žádní Mirkové Dušínové, ale rozhodně to nebyli ti kdo někde na Moravě někoho vraždili, prostě tam nikdy nebyli. A samozřejmě že z pohledu Čechů jsou za hrdiny, na rozdíl od jiných nám pomohli, to že je naopak Rusové považují za zrádce je irelevantní. Mimochodem, ani v Polsku nikdy ROA nepůsobila, prostě v době jejího založení bylo už Polsko pod Sověty. Motáte si v palici různé jednotky, v Polsku působila třeba brigáda Kaminski, která patřila pod eses. Pro násilnosti byla následně rozpuštěna a číst velitelů popravena němci

5 hlasů

Nechci spekulovat mezi názvy ROA a Vlasovci, kteří měli dokonce v Chebu na bývalém čs.vojenském letišti svou leteckou základnu. Bohužel pro ně až na konci války. Nevím co ještě považujete za boj, ale příslušníci Vlasovců (ROA?) se v nacistických protipartyzánských komandech podíleli na Slovensku a na Moravě ke zločinům na civilním obyvatelstvu, když se vydávali za rusky mluvící partyzány.A když jim dali najít tak měli smůlu. S německou pečlivostí byli evidování pod nově vzniklou ROA v Munsingenu na německém území. V dubnu 1945, těsně před osvobozením RA, došlo nedaleko Velehradu v okr.Uherské Hradiště k mučení a zastřelení 19 mužů a jedna žena za spolupráci s partyzány. Na tomto místě, za obcí, je vybudován památník obětem salašského tragédie (není to žádný hoax).Tento masakr byl spáchán příslušníky ZbV-Kommanda 43 pod velením SS-Sturmb. Brandta, za spolupráce přísl. organizačně začleněných do nové vzniklé ROA, kteří se infiltrovali do partizánského oddílu Olga pod legendou že jsou ruští a ukrajinští partyzáni. Ale chápu že se nyní podobné reálie nehodí připomínat, i s ohledem na toho ODSáckého_blba z Držkoryjí co jim chce stavět pomník..

2 hlasy

Ještě pardon: ta akce s infiltrací zdaleka nejen nějakých ruských přeběhlíků byla Františákové od jejího řídícího agenta samozřejmě známa.

0 hlasů

Malinko doplním: Olga Františáková byla od skončení polského tažení, kde padl její milý, voják Wehrmachtu, agentka Gestapa. A ku*rva. Partyzánský oddíl Olga proslul loupením civilního majetku, rabováním a vražděním civilistů i vlastních členů. Měli v podstatě pár akcí proti Němcům, ale ty byly skoro všechny řízeny Gestapem.

Zdroj: Rudolf Ströbinger, Rudá zrada.

Zde schválně, si najděte zdroje na Wikipedii, ani jeden článek tuto knihu nezmiňuje, přitom vychází z německých archivů a tyto nejsou v jiných dílech komoušů vůbec brány v potaz. To je ten dějepis po česku. Všem toho Ströbingera doporučuju k vyléčení.

1 hlas

Doplním malinko: v polovině listopadu byl v Praze založen pouze výbor, který měl sjednotit všemožné ruské bojové jednotky bojující proti Stalinovi a mnohdy pěkných dacanů, viz případ poloněmce polopoláka Kaminského a jeho asi pěti tisíc mužů. Ono se to nepovedlo, pod Vlasovem stejně bojovalo jen méně než deset procent ruských zajatců sloužících aktivně Němcům. Kaminski ve Varšavě tak vyváděl, že ho nechal Himmler, zděšen jeho metodami, popravit.

Vlasovovi samotnému pak Němci ze složitých důvodů, plus magor Hitler, nechtěli vyhovět v tom, aby postavil armádu, která by Stalina z Ruska vyhnala a z Ruska udělal demokratickou zemi.

Počty tzv. Hiwis byly od 700 000 mužů do milionu. Sežeňte si knihu Případ generála Vlasova, moc hezké a smutné čtení.

Vlasovci nám pomohli: no, oni totiž v do té doby kolaborující Češi s Němci jaksi pochopili, že je zle a musí proti Němcům něco udělat, tak se postavili ustupujícímu Schörnerovi. Ten si samozřejmě chtěl vynutit průchod no a tak se bojovalo. No a Vlasovci se přidali na stranu povstalců. Namísto, aby vzali kramle do US zajetí. Pochopili totiž, že je Janek Stalinovi vydá, což se skutečně stalo.

5 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.