Rusko se modlí, jsou tu pravoslavné Vánoce
07.01.2008 09:06
Dnešní brzké ráno přivítaly miliony ruských věřících v pravoslavných chrámech. Největší církev v zemi totiž až nyní slaví Vánoce, tedy připomínku narození Ježíše Krista. Hlavní bohoslužba se tradičně konala v moskevském chrámu Krista Spasitele a před asi pěti tisíci věřícími ji sloužil moskevský patriarcha Alexij II.
V metropoli chyběl prezident Vladimir Putin - ten příchod Vánoc přivítal v jednom z kostelů severoruského Velikého Ustjugu, odkud podle tradice na Nový rok vyjíždí rozdávat dárky Děda Mráz.
"Přeji vám světlé a radostné svátky a aby svit Hvězdy betlémské vždy osvětloval vaši životní cestu," popřál pravoslavným věřícím Alexij II. v chrámu, který bolševici nechali z rozkazu diktátora Josifa Stalina vyhodit do vzduchu a který byl u řeky Moskvy znovu postaven až v roce 2000.
Více než tříhodinovou bohoslužbu, která začala v neděli večer a trvala přes půlnoc, vysílaly přímým přenosem ruské televizní stanice. Věřící se do kostela začali scházet už několik hodin před začátkem slavnosti.
Alexij II. se nepřímo vyjádřil k měnící se politické situaci v Rusku, když popřál k svátkům i prvnímu vicepremiérovi ruské vlády Dmitriji Medveděvovi. "Přeji vám, aby radost z tohoto svátku upevňovala vaše síly, dala vám odvahu sloužit blahu našeho velmi strádajícího národa i vlasti," prohlásil hlavní představitel pravoslavné církve. Medveděv je Kremlem schválený kandidát nejsilnější politické strany Jednotné Rusko pro březnové prezidentské volby a tedy s velkou pravděpodobností nová hlava ruského státu.
Kalendář se měnit nebude
Pravoslavné vánoční svátky přísně vzato trvají až do 17. ledna, Rusové však mají volné dny jen do úterka. Do práce však nemusejí už nyní více než týden, protože sváteční volno trvá od počátku roku.
Vánoce slaví pravoslavná církev až 7. ledna podle juliánského kalendáře. Rozdíl oproti gregoriánskému kalendáři, který používají katolíci a protestanti ve zbytku světa, se datuje od 16. století. Představitelé pravoslavné církve řekli v minulých dnech agentuře RIA Novosti, že o změně svého kalendáře rozhodně neuvažují. Hlavní církevní svátky v Rusku jsou proto vůči většině ostatní Evropy o několik dní opožděny.
Podle sociologů jsou pravoslavné Vánoce mezi ruskými občany stále populárnějším svátkem, ačkoli je za 70 let vlády komunistického režimu oficiálně vytlačily oslavy příchodu nového roku. Ty jsou i dnes hlavní událostí tohoto období, vánoční tradici nyní ale uznává 67 procent obyvatel.
Je mezi nimi i prezident Vladimir Putin. Už tradičně nenavštívil "oficiální" bohoslužbu v chrámu Krista Spasitele, ale některý z mnoha dalších ruských kostelů. Letos si vybral Prokopjevskij sobor ve Velikém Ustjugu, asi šest stovek kilometrů severně od Moskvy, kde se modlil společně s asi pěti stovkami místních věřících. Právě u tohoto města má podle ruské tradice svůj domov Děda Mráz, který na Nový rok přináší ruským dětem dárky.
Dnešní den ale nepatří jen bohoslužbám, lidé se tradičně i ve velmi chladném počasí scházejí na náměstích a v parcích. Poslouchají slavnostní hudbu, sledují divadelní vystoupení s vánoční tématikou, či se jen tak baví s přáteli.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.