Rusko staví v Bolívii jaderné středisko. Bude stát tisíce metrů nad mořem

Zahraničí
12. 7. 2019 10:46
Zleva prezident Bolívie Evo Morales s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Zleva prezident Bolívie Evo Morales s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Rusko staví v Bolívii výzkumné středisko s jaderným reaktorem, které bude jedinečné tím, že bude stát v nadmořské výšce přes čtyři tisíce metrů. Po čtvrtečním setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a prezidenta Bolívie Eva Moralese o tom informovala agentura TASS. Prezidenti se dohodli i na dalších projektech spolupráce, mimo jiné v zemědělství či v těžbě a využití lithia.

"Společnost Rosatom je blízko dokončení výstavby jaderného výzkumného střediska. Jde o jedinečný projekt: reaktor bude ve výšce asi 4000 metrů nad mořem," řekl po setkání s Moralesem v Moskvě Putin. "Centrum se bude zabývat mírovým vědeckým využitím jaderné energie v geologii, zdravotnictví či zemědělství," dodal ruský prezident.

Také podle jednoho z šéfů Rosatomu Jevgenije Pakermanova jde o jedinečný projekt. "Toto středisko se zapíše do Guinnessovy knihy rekordů, protože bude tak vysoko nad mořem," řekl Pakermanov při nedávné návštěvě v Bolívii. Dohodu o výstavbě jaderného střediska u bolivijského města El Alto podepsali ruská a bolivijská vláda už v roce 2016, stavět se začalo v létě 2018.

El Alto je hustě osídlené město, které tvoří s metropolí la Pazem asi milionovou aglomeraci.

Spolupráci s Ruskem a také s Čínou ale kritizuje bolivijská opozice, podle níž tyto dvě země získávají značný vliv v regionu a Bolívie se u nich příliš zadlužuje. Zatímco Rosatom staví jaderné centrum u El Alto, ruská společnost Gazprom investovala už asi 500 milionů dolarů (11,4 miliardy korun) do bolivijského ropného a plynárenského průmyslu.

Rusko se také zajímá o bolivijská ložiska lithia, které se používá mimo jiné při výrobě baterií. Už v únoru podepsala bolivijská státní společnost YLB dohodu o těžbě lithia s Čínou v hodnotě 2,3 miliardy dolarů (přes 52 miliard korun).

Moskva má také zájem o rozšíření mezinárodního letiště v největším bolivijském městě Santa Cruz a o výstavbu železnice napříč Jižní Amerikou, která má vést z brazilského přístavu Santos přes bolivijské území až do peruánského města Ilo na pobřeží Tichého oceánu. Tento železniční koridor by měl být podle agentury TASS postaven do roku 2023.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Kirill Kudryavtsev

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ