Krym je ruské území a Rusko svá území nikdy nevrací. Prohlásila to v Moskvě mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová v reakci na úterní sdělení mluvčího Bílého domu, že prezident Donald Trump očekává zmírnění napětí na Ukrajině a návrat anektovaného Krymu do ukrajinské správy. Kreml také odmítl tvrzení o porušení odzbrojovací dohody s USA.
Trumpův mluvčí Sean Spicer na tiskové konferenci ve Washingtonu řekl, že prezident "dal jasně najevo", že od Ruska očekává navrácení černomořského poloostrova, který Moskva na jaře 2014 vojensky obsadila a krátce nato anektovala. Ukrajina, stejně jako drtivá většina ostatních států, anexi neuznala a Krym považuje za své dočasně okupované území.
"Svá území nevracíme. Krym je součástí Ruské federace," řekla novinářům Zacharovová.
Ještě důraznější stanovisko vyjádřil šéf dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin, který Rusům fakticky zakázal jakékoli diskuse o krymské příslušnosti. Neměli by prý ani komentovat prohlášení "jakéhosi mluvčího".
Podle předsedy Státní dumy by už diskuse měly skončit. Jakékoli výroky ve vztahu k územní příslušnosti Krymu jsou podle Volodina útokem na Ruskou federaci.
Kreml popírá porušení odzbrojovací dohody s USA
Kreml popřel tvrzení amerického listu The New York Times, že Rusko tajně rozmístilo novou střelu s plochou dráhou letu a porušilo tím odzbrojovací dohodu o zákazu pozemních střel středního doletu. Americký deník v úterý s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že ruský krok je výzvou pro Trumpa.
"Z porušení smlouvy nikdo Rusko oficiálně neobvinil," prohlásil na tiskové konferenci v Moskvě prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Rusko podle něj bylo a zůstává věrné svým mezinárodním závazkům, což platí i o smlouvě omezující rakety středního doletu. Informaci newyorského deníku označil Peskov za "jakousi zcela anonymní zprávu".
Sovětsko-americká smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu v Evropě, která vstoupila v platnost roku 1988, zakazuje rozmísťování pozemních raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Ustanovení dohody naplnily obě signatářské země v roce 1991.
USA již v roce 2014 varovaly, že Rusko porušuje tuto dohodu zkouškami nové střely. Během fáze zkoušek se vláda Baracka Obamy snažila Rusy přesvědčit, aby toto porušení dohody napravili. Nyní však američtí představitelé dospěli k závěru, že "zakázaná střela" dosáhla úplné operační schopnosti a byla tajně rozmístěna.
Rusové nyní disponují dvěma oddíly těchto střel, z nichž jeden se stále nalézá na zkušební střelnici Kapustin Jar na jihovýchodě evropské části Ruska. Druhý oddíl se přesunul na jinou základnu, sdělil listu The New York Times vysoce postavený americký představitel, který nebyl oprávněn prozradit další podrobnosti z hlášení rozvědky.