Konference o bezpečnosti
Rusko: Terorismus vytváří Západ. Protlačuje tak svoji demokracii
29.04.2016 12:00
Kořeny terorismu je záhodno hledat v prozápadních "barevných" revolucích a tomuto nebezpečí dokáže čelit jedině odhodlaná a bojeschopná armáda. K takovému závěru po dvoudenní debatě dospěla moskevská konference o mezinárodní bezpečnosti, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.
Nenašel se podle stanice nikdo, kdo by oponoval. Západ totiž opět ignoroval konferenci, kterou ruské úřady pořádají pátým rokem jako alternativu k mnohem známější mnichovské bezpečnostní konferenci. I tak ruský ministr obrany Sergej Šojgu neopomněl poznamenat, že "pokusy izolovat Rusko selhaly".
Podle hostitele se konference zúčastnilo více než pět set hostů ze šedesátky zemí. Šojgu také poznamenal, že Rusko raději hovoří se Severoatlantickou aliancí "za vyjednávacím stolem, než skrz zbraňové zaměřovače".
Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov přímo označil za jednu z příčin růstu terorismu "pokusy přenést hodnoty západní demokracie do zemí s vlastní mentalitou, duchovními hodnotami a tradicemi" a jako příklad uvedl severní Afriku a Blízký východ.
Teroristické organizace jsou podle Gerasimova vyžívány jistými státy k tomu, aby zničily "sice ne demokratické, ale stabilní" státní zřízení.
"Jasným příkladem jsou události v Sýrii, kde destabilizace státu a svrhování zákonné vlády probíhalo podle propracované metodiky. Začalo se organizováním protestů za aktivní mediální podpory z ciziny, pak propukly ozbrojené útoky na představitele státní moci a bezpečnostních složek, které pokračovaly ofenzívou teroristických uskupení, podporovaných zákulisními hráči," vylíčil ruský generál.
Ruskou tezi o revolucích jako zdroji terorismu podpořil náměstek egyptského ministra obrany, který "arabské jaro" označil za "temnou písečnou bouři", a zdůraznil, že armáda v čele se současným prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím zachránila zemi před radikálními islamisty.
"Přehmaty vyvolávají revoluce. Ale následky jakékoliv revoluce jsou mnohem horší než následky jakýchkoliv přehmatů," shrnul šéf moskevského blízkovýchodního institutu Jevgenij Satanovskij za potlesku sálu.
Podle vojenského experta Alexandra Golce to ale nic nebylo oproti roku 2012, kdy na konferenci - věnované tehdy hlavně protiraketové obraně - ruští vojáci předvedli plánované údery ruských raket proti Los Angeles a Washingtonu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.