Rusko dnes uznalo nezávislost gruzínských separatistických republik Jižní Osetie a Abcházie. Oznámil to prezident Dmitrij Medveděv po zasedání Bezpečnostní rady Ruska, nejvyššího poradního orgánu hlavy státu.
Moskva odtržení obou odštěpeneckých oblastí od Gruzie dlouhodobě podporovala a dnes jejich samostatnost uznala jako první stát na světě. Učinila tak více než dva týdny poté, co spor o kontrolu nad separatistickými provinciemi vyústil do krvavých bojů. Gruzie se nejprve pokusila vojensky přimět k poslušnosti separatisty v Jižní Osetii, Rusko je ale okamžitě podpořilo, podniklo protiútok a obsadilo část gruzínského území.
"Podepsal jsem dekrety, jimiž Rusko uznává nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. Rusko vyzývá další státy, aby následovaly jeho příkladu," řekl Medveděv v ruské televizi. Prezident tak vyhověl ruskému parlamentu, jehož obě komory k uznání obou území vyzvaly už v pondělí.
ČTĚTE TAKÉ: Studená válka? Berlín s ruským medvědem čile mluví
Medveděvův krok důrazně odsoudili představitelé mnoha západních států a samozřejmě i Gruzie. Evropská unie a její budoucí předsednická země, Česká republika, zdůraznily, že nadále podporují gruzínskou územní celistvost. Také slovenská diplomacie v prohlášení uvedla, že ve vztahu ke Gruzii a řešení konfliktů na jejím území zastává zachování principů svrchovanosti a teritoriální nedotknutelnosti v současných hranicích.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová označila uznání Jižní Osetie a Abcházie za "politováníhodné". Moskva se podle ní dostala do rozporu s několika rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, jež sama schválila. Za přímé porušení rezoluce Rady bezpečnosti a územní celistvosti Gruzie označilo krok Moskvy rovněž britské ministerstvo zahraničí a generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.
"Jednám dnes s našimi mezinárodními partnery a zítra navštívím Ukrajinu, abych zajistil vznik co nejširší koalice proti ruské agresi v Gruzii," řekl šéf britské demokracie David Miliband.
Podle Francie učinila Moskva "politováníhodné rozhodnutí". Italský ministr zahraničí Franco Frattini prohlásil, že uznání separatistických oblastí "není v souladu s mezinárodním právem a že balkanizace Kavkazu podle etnické příslušnosti představuje vážné nebezpečí pro všechny". Upozornil tak na skutečnost, že dnešní rozhodnutí Kremlu přichází půl roku po vyhlášení nezávislosti dřívější srbské provincie Kosova, kde se situace vyvíjela přesně opačně. Západ totiž Kosovo brzy uznal a Rusko se dodnes staví ostře proti jeho samostatnosti.
Podle Gruzie nemá uznání Jižní Osetie a Abcházie žádnou právní hodnotu a pro Rusko bude mít těžké politické důsledky.
Na jednohlasnou kritiku Medveděv v televizním interview reagoval slovy, že Moskva se neobává další studené války. "Nebojíme se ničeho, ani perspektivy nové studené války... Ale nechceme ji a za této situace vše závisí na postoji našich partnerů," řekl. "Pokud si ale (naši partneři) zvolí konfrontační scénář, nedá se nic dělat, žili jsme v různých podmínkách, přežijeme i toto," dodal prezident.
Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je nepravděpodobné, že by Rusko kvůli uznání Abcházie a Jižní Osetie čelilo mezinárodní izolaci. "Nemyslím si, že bychom se měli opravdu obávat izolace. Myslím, že nehrozí," řekl šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci.
V Abcházii i Jižní Osetii propukly všeobecné oslavy. V Suchumi se střílelo do vzduchu a lidé otevírali šampaňské, oslavující davy zaplnily i ulice jihoosetského Cchinvali.
Ruský akciový trh se dnes po rozhodnutí Moskvy propadl o více než šest procent. Investoři na ruském trhu reagují především na nebezpečí dalšího odlivu zahraničního kapitálu ze země v důsledku zvýšeného napětí mezi Moskvou a Západem.
Foto: AP a Reuters