Ruský parlament v pátek obvinil Spojené státy, že pomáhají ve výcviku radikálních politických skupin, které ohrožují stabilitu Ruska v období před klíčovými parlamentními a prezidentskými volbami. Koalice tvrdých kritiků Kremlu sdružených kolem platformy Jiné Rusko navzdory oficiálnímu zákazu připravuje na tento víkend v Moskvě a Petrohradě velké protestní akce. Ruské úřady pohrozily organizátorům demonstrací trestním stíháním.
Rusko čeká revoluce, slibuje miliardář Berezovskij
Státní duma, dolní komora parlamentu, kterou ovládají stoupenci Kremlu, jednomyslně přijala deklaraci, v níž obviňuje americké činitele, že se podílejí na akcích, "jejichž organizátory jsou otevřeně extremistické síly".
"Pod záminkou ochoty pomoci uspořádat svobodné a spravedlivé volby jsou peníze amerických daňových poplatníků používány k financování výcvikových kurzů, průzkumů, seminářů a dalších akcí, na nichž se vydávají tendenční prohlášení zkreslující situaci v Rusku," uvádí se v deklaraci.
Napětí v obou městech před víkendovými demonstracemi opozice roste. Sobotní pochod v Moskvě bude již čtvrtý a nedělní v Petrohradě pátý v sérii demonstrací, které byly v minulosti násilně rozehnány nebo se konaly v silném obklíčení pořádkové policie. Jiné Rusko uvedlo, že v sobotu očekává v centru Moskvy na 5000 až 7000 lidí, kteří budou protestovat proti pošlapávání demokratických svobod za vlády prezidenta Vladimira Putina.
Manifestace Mladé gardy povolena
Úřady povolily na stejném místě a ve stejnou hodinu konání manifestace prokremelského mládežnického hnutí Mladá garda. Opozici vyzvaly, aby se shromáždila na jiném místě, a zakázaly jí pochod městem. "Každá nepovolená akce bude v rámci zákona tvrdě potlačena," řekl šéf moskevské policie Jevgenij Gildějev a upozornil, že v ulicích Moskvy bude o víkendu na 9000 policistů.
Předák hnutí Jiné Rusko a někdejší šachový velmistr Garri Kasparov prohlásil, že cílem pochodů je poukázat na autoritářskou politiku prezidenta Putina a rostoucí propast mezi bohatými a chudými v Rusku.
Kde jinde vyjádřit názory?
"Pochod těch, kteří nesouhlasí, ukáže, že proklamovaná stabilita, o které hovoří Kremlem kontrolovaná televize a kterou jako návnadu spolkla západní média, je jen iluze, jež se rozplyne, když se srazí s realitou," podotkl Kasparov a dodal, že ulice je jediné místo, kde mohou lidé vyjádřit svoje názory.
Putin se od nástupu do funkce v roce 2000 snaží centralizovat moc v Rusku, vytvořil si poslušný parlament, zrušil přímé volby gubernátorů, zpřísnil restrikce vůči organizacím hájícím lidská práva a ovládl nestátní televizní stanice.
Foto:ČTK