Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru poskytnutém britské televizi Channel 4 naznačil možnost, že Rusko opustí Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), pokud nebude přehodnoceno středeční rozhodnutí o rozšíření jejích pravomocí. Členské státy ve středu schválily, že organizace může také označovat viníky chemických útoků, proti čemuž se Moskva důrazně postavila.
Rozšíření pravomocí OPCW navrhla Británie. Londýnem předložený text návrhu měl od počátku podporu tří desítek států, včetně USA i zemí Evropské unie. Proti jeho přijetí se stavěly především Rusko, Sýrie a Írán, které tvrdily, že pravomoc určovat viníka naruší nezávislý charakter organizace.
Británie se tento krok rozhodla učinit v souvislosti s nedávnými chemickými útoky v Sýrii, ale i s březnovým útokem na bývalého dvojitého britsko-ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji v jihoanglickém Salisbury. Podle Londýna byla při tomto útoku použita nervově paralytická látka novičok vyráběná v 70. a 80. letech v Sovětském svazu.
Lavrov považuje rozšíření pravomocí OPCW za porušení konvence o zákazu chemických zbraní. "Jestliže je konvence hrubě porušována, nelze nebýt znepokojený. Pokusíme se situaci napravit, protože o tomto rozhodnutí se bude jednat na pravidelné konferenci členských států (v listopadu). Ale pokud se nápravy nepodaří dosáhnout, myslím, že budou dny OPCW sečteny. Přinejmenším přestane být univerzální organizací," citovala vyjádření šéfa ruské diplomacie agentura TASS.