Rusko zvažuje vyslání vojáků do Kyrgyzstánu. K ochraně
18.06.2010 21:30
Rusko zvažuje vyslání jednotek do Kyrgyzstánu, aby v této středoasijské zemi zmítané násilnostmi chránily strategická zařízení. Ruským tiskovým agenturám to řekl zdroj z ruského ministerstva obrany. Prozatímní kyrgyzská prezidentka Roza Otumbajevová mezitím v rozhlase prohlásila, že ruské jednotky budou chránit některé strategické objekty v Kyrgyzstánu.
"Potvrzujeme, že přišla žádost od kyrgyzských úřadů, abychom vyslali ruské jednotky na ochranu strategických zařízení. Vzali jsme tuto žádost v úvahu. Žádné konečné rozhodnutí ale nebylo přijato," citují zdroj ministerstva obrany agentury RIA, ITAR-TASS a Interfax. Ruský list Kommersant napsal, že prozatímní kyrgyzská prezidentka Roza Otumbajevová požádala Rusko, aby vyslalo svoje jednotky, které by chránily životně důležitá zařízení, jako jsou vodní nádrže a vodní elektrárny.
ČTĚTE TAKÉ: Kyrgyzové a Uzbeci jsou na pokraji občanské války
Násilí v Kyrgyzstánu vyhnalo téměř půl milionu lidí
Stojí svržený prezident za nepokoji v Kyrgyzstánu?
"Ruští vojáci budou chránit některá strategická zařízení v Kyrgyzstánu. Takové bylo přijato rozhodnutí o zajištění bezpečnosti těchto zařízení," prohlásila Otumbajevová v kyrgyzském rozhlasu poté, co se vrátila z města Oš v jižní části země, aby se pokusila zmírnit etnické napětí.
Kyrgyzské vedení požádalo už minulý týden po vypuknutí krvavých nepokojů Moskvu o vojenskou misi. Kreml ale do dnešního dne několikrát zopakoval, že vojenská intervence nepřipadá v úvahu a že kyrgyzskou krizi považuje za vnitropolitickou záležitost. Podobné stanovisko zaujala také později Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti, kterou Rusko tvoří se šesti postsovětskými republikami, včetně Kyrgyzstánu.
Mluvčí Kremlu na dotaz podotkl, že byly vyslány ruské jednotky, aby chránily ruskou vojenskou základnu v Kyrgyzstánu. Rusko má základnu v Kantu nedaleko metropole Biškeku. Poblíž hlavního města mají pronajatu leteckou základnu také Spojené státy, které ji využívají pro logistickou podporu spojeneckých vojsk v Afghánistánu.
Kyrgyzstánem v posledních dnech zmítaly krvavé střety mezi kyrgyzskou a uzbeckou komunitou. Podle oficiální bilance úřadů zahynulo na 200 lidí, spekuluje se však až o desetinásobku mrtvých; počet uprchlíků OSN odhaduje na 400 tisíc. Situace v jižním Kyrgyzstánu je označována za humanitární krizi.
Rada OSN pro lidská práva dnes vyzvala kyrgyzskou vládu, aby "průhledným a vyčerpávajícím způsobem" vyšetřila násilnosti, našla viníky a zajistila, aby se za své činy zodpovídali. Dvě nevládní organizace - Mezinárodní krizová skupina, zabývající se analýzou konfliktů, a Human Right Watch, hájící lidská práva - napsaly Radě bezpečnosti OSN dopis, v němž ji žádají, aby přijala "okamžitá opatření" k urovnání situace, neboť je vážně ohrožen mír a mezinárodní bezpečnost.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.