Ruský blogger zatápí ropné firmě a Kremlu

Zahraničí
18. 11. 2010 17:40
Potrubí Transněftu na Dálném východě.
Potrubí Transněftu na Dálném východě.

Skandál okolo přední ruské státní firmy Transněfť rozpoutal populární bloger Alexej Navalnyj. Na své internetové stránce zveřejnil dokumenty o údajném rozkradení čtyř miliard dolarů (více než 72 miliard Kč) při stavbě ropovodu z východní Sibiře k Tichému oceánu. Zareagovat nakonec musela i vláda Vladimira Putina: zprvu sice odmítala aféru komentovat, pak však firmu veřejně pochválila za to, že postavila úsek ropovodu do Číny.

"Možná jste si toho ani nevšimli, ale z vaší kapsy zmizelo na 1100 rublů (asi 637 Kč). Tuto sumu ukradli každému dospělému obyvateli Ruska," napsal bloger o obsahu dokumentů o prověrce hospodaření firmy v roce 2008. Závěry kontroly sice byly tehdy utajeny, ale Navalnyj, právník i menšinový akcionář Transněfti, tvrdí, že "superstavba" se tunelovala nadsazenými cenami od subdodavatelů.

"Nevidím žádnou nutnost komentovat dílo blogerů," nechal se zprvu slyšet premiérův mluvčí Dmitrij Peskov, podle kterého by kontrolní orgány vládu jistě přímo informovaly, pokud by zjistily nesrovnalosti. O pár hodin později Putinův kabinet vyslal jiný signál, jak se k aféře staví: poděkoval firmě za dokončení ropovodu k čínským hranicím.

Bloger Alexej Navalnyj.To se stalo už koncem září. Od Nového roku má potrubím proudit ropa, kterou má Rusko dodávat Číně po 20 let v množství 15 milionů tun ročně.

O nesrovnalostech při ropovodu dříve psal i list Vedomosti, který však dospěl k podstatně nižší sumě. Bývalý šéf Transněfti Semjon Vajnštok se pak u soudů marně domáhal, aby deník odvolal tvrzení, že bývalé vedení bez soutěže uzavřelo 83 dohod za celkem 78,5 miliardy rublů (45,5 miliardy Kč).

Po propuknutí skandálu akcie firmy na moskevské burze paradoxně stouply: investoři podle expertů nejspíše ocenili, že se nové vedení firmy, které si prověrku na přelomu let 2007 a 2008 objednalo, snaží nepřipustit další přehmaty.

Blogerova odhalení podle komentátorů prý pro nikoho v ropné branži nebyla novinkou a nejspíše ani pro šéfa vlády. Ostatně předchozí šéf firmy Vajnštok byl nejprve odeslán do čela korporace pro přípravu olympiády v Soči v roce 2014, kde prý pokračoval ve stejném stylu, než před dvěma lety odstoupil - se státním vyznamenáním. Odstěhoval se pak do Izraele.

Postavit ropovod z východní Sibiře k Tichému oceánu o délce 4857 kilometrů původně zamýšlel ještě koncern Jukos Michaila Chodorkovského. Sama stavba začala v roce 2006. První úsek o délce 2700 kilometrů byl spuštěn do provozu koncem loňského roku. Přepravit má ročně až 30 milionů tun ropy.

Prezident Medveděv a Tokarev, šéf Transněftu (2008).Transněfť utratila za stavbu 381 miliard rublů (asi 220 miliard Kč). Začátkem letošního roku zahájila stavbu druhého úseku, která má do dokončení v roce 2014 stát na 323 miliard rublů (skoro 190 miliard Kč). Firma, která přepravuje více než 90 procent ruské ropy, patří ze 78 procent státu.

Sám Navalnyj je s ohlasem spokojen jen částečně: o aféře prý už ví asi milion Rusů, za cíl si však klade toto číslo do měsíce zvětšit na deset milionů. Analytici však podle listu The Moscow Times nevěří, že by bloger mohl rozpoutat serióznější vyšetřování, na to jsou prý naftaři příliš spjati s politickou elitou.

Nicméně únik dokumentů může svědčit o tom, že se bloger při "surfování" na vlně protikorupčního tažení prezidenta Dmitrije Medveděva těší i podpoře vládních úředníků střední úrovně.
   

Autor: ČTK Foto: Kreml, Transneft, blog Alexeje Navalnyho

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ