Zápach Jukosu
Ruský miliardář Jevtušenkov je v domácím vězení. Špinavost?
17.09.2014 13:40
Ruský oligarcha Vladimir Jevtušenkov, který ovládá mocnou finanční skupinu AFK Sistěma, je od pondělka v domácím vězení - má v něm zůstat dva měsíce. Ruští vyšetřovatelé ho obvinili z praní špinavých peněz a finančních podvodů v souvislosti s ovládnutím ropné společnosti Bašněfť. Sistěma, která Bašněfť ovládá, považuje obvinění za nepodložená. Kauza připomíná rozbití, bankrot a faktickou nacionalizaci společnosti Jukos v letech 2003 až 2006.
Podle magazínu Forbes je majetek Jevtušenkova 9 miliard dolarů (asi 180 miliard Kč.).
Sistěma vydala prohlášení, ve kterém obvinění proti Jevtušenkovovi označila za "zcela nepodložená". "K naší obraně učiníme veškeré právní kroky," stojí na jejích webových stránkách. V prohlášení stojí, že nabytí akcií Baškirského TEK
(БашТЭК), o který při vyšetřování jde, bylo transparentní a v souladu se zákonem.
K obvinění se už v Rusku vyjádřila řada významných lidí i komentátorů. Šéf Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů (RSPP) Alexandr Šochin řekl, že případ "bezpochyby vypadá jako Jukos 2".
Někdejší šéf Jukosu a bývalý nejbohatší Rus Michail Chodorkovskij byl v roce 2003 odsouzen na téměř 11 let za daňové úniky, praní špinavých peněz a údajné krádeže ropy.
Ruský prezident Vladimir Putin omilostnil Chodorkovského po desetiletém věznění loni v prosinci.
Podle samotného Chorkovského stála u zrodu nynější kauzy chamtivost Igora Sečina, který stojí v čele Rosněftu a jenž chtěl Bašněft pohltit. Chodorkovskij nevyloučil, že se bude v případě Jevtušenkova opakovat scénář, který už známe z případu mediálního magnáta Vladimíra Gusinského, vlivného kritika ruského prezidenta Vladimíra Putina. Gusinskij uprchl roku 200 po obvinění z velkého podvodu do Španělska.
Významný ekonom a prezident institutu INSOR Igor Jurgens v rozhovoru pro Business FM otevřeně řekl: "Myslím, že je to boj o přerozdělení majetku. Nyní s prvky znárodnění. Myslím, že ti, kdo získají Bašněft, tento proces iniciovali."
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se proti přirovnání k Jukosu obratem ohradil a nařčení z politického motivu případu označil za naprosto mylné a absurdní. Podle Peskova je přirovnávání Jevtušenkova ke kauzám jako Jukos emocionální reakcí, není žádný důvod zasahovat do vyšetřování.
Ano zástupci státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, kteří se zatím k věci vyjádřili, nevidí paralely mezi Jevtušenkem a Chodorkovským. Ani Liberálně-demokratická strana Ruska, ani Spravedlivé Rusko nespatřují žádnou politickou spojitost. Navíc, Jevtušenkov se drží zcela mimo politiku a její aktivity.
Podle tvrzení mluvčího Rosněftu, Michaila Leontijeva, nemá jejich společnost s Jevtušenkovým trestním stíháním nic společného. Rosněft o Bašněft nestojí, zdůrazňuje mluvčí, prý ho vůbec nepotřebuje.
Jevtušenkov je známý v České republice i díky svému loňskému rozhovoru s agenturou Bloomberg, ve kterém prohlásil, že zvažuje převzetí největší české telekomunikační společnosti Telefónica Czech Republic. Firmu nakonec koupila česká investiční skupina PPF Petra Kellnera.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.