Dodávky ruského plynu do zemí Evropské unie přes Ukrajinu pokračují beze změny, oznámil dnes slovenský přepravce zemního plynu Eustream. Rusko v pondělí přestalo dodávat plyn na Ukrajinu kvůli sporům o nezaplacené účty a krize ohrožuje zásobování plynem pro zbytek Evropy. Ukrajina je v odběru playnu z Ruska ne právě spolehlivým obchodním partner. Dodávky ruského plynu do zemí Evropské unie přes Ukrajinu pokračují beze změny, oznámil dnes slovenský přepravce zemního plynu Eustream.
V nynějších sporech s Moskvou se ale Kyjev zjevně cítí pevně v kramflecích, protože se domnívá, že má pevně na své straně USA a EU.
Dodávky ruského plynu do zemí Evropské unie přes Ukrajinu pokračují beze změny, oznámil dnes slovenský přepravce zemního plynu Eustream. Také podle ruské firmy Gazprom její plyn do Evropy ukrajinským tranzitem proudí stabilně.
Rusko v pondělí přestalo dodávat plyn Kyjevu kvůli sporům o nezaplacené účty a panují obavy, že krize ohrozí zásobování plynem ve zbytku Evropy.
Norská ropná a plynárenská firma Statoil dnes upozornila, že by mohla zvýšit dodávky plynu do EU, ale není schopna případný výpadek ruského plynu nahradit.
"Můžeme o něco zvýšit (dodávky), ale ruský plyn nahradit nemůžeme," řekl výkonný ředitel Statoilu Helge Lund na dotaz novinářů, zda by firma mohla posílit dodávky a nahradit dovoz od ruské společnosti Gazprom. Žádné podrobnější údaje Lund nesdělil. Statoil je druhým největším dodavatelem zemního plynu na evropský trh, kde jeho podíl představuje asi 14 procent.
Podle slovenské společnosti Eustream zajišťující tranzit ruského plynu přes Slovensko dál do Evropy nejsou ale zatím se zásobováním problémy. "Eustream nezaregistroval na kompresorové stanici Velké Kapušany žádný pokles objemu plynu mířícího do Evropské unie z východu," napsal na svých internetových stránkách Eustream.
Ruská společnost Gazprom pozastavila dodávky plynu na Ukrajinu poté, co Kyjev neuhradil do stanoveného termínu dluh za odběr suroviny. Po selhání posledního vyjednávání o ceně za plyn v noci na pondělí požaduje ruský plynárenský gigant, aby Kyjev platil příští dodávky dopředu. Důvodem je mimo jiné opakovaně špatná platební morálka Kyjeva.
Dřívější spory mezi Ruskem a Ukrajinou před pěti a osmi lety vedly k omezení dodávek na západ Evropy. Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov v pondělí ubezpečil, že dohodnuté objemy plynu potečou k evropským odběratelům přes Ukrajinu dál. Kyjev má podle něj za povinnost je nepřerušovat. Zároveň ale Kuprijanov upozornil Brusel, že komplikace nastat mohou.
EU i Ukrajina ale mají údajně v současnosti dostatek zásob plynu, s nimiž při výpadku dodávek mohou vystačit řadu měsíců.
Z Ukrajiny do Evropy mají dnes namířeno delegace ukrajinských obchodníků, kteří mají za úkol dojednat kontrakty na dodávky plynu výhodnější, než nabízí ruský Gazprom. Kyjev v reakci na pondělní zastavení dodávek z Ruska hodlá oslovit například německou firmu RWE nebo francouzskou Gaz de France. Cena by prý mohla být značně nižší, než na jaké trvá Moskva.
Pozornost médií se soustřeďuje na rusko-ukrajinské hranice, jejichž uzavření je podmínkou pro realizaci mírového plánu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Po zvýšení pohraničních ochrany, na kterém mají bezpečnostní složky bezodkladně pracovat, má vláda v úmyslu do konce týdne vyhlásit zastavení palby.
Proruští povstalci mají být vyzváni ke složení zbraní, na dobrovolný odchod do Ruska budou mít podle vládních zdrojů dva týdny.
Pohraniční stráž má údajně pod kontrolou 250 z téměř 2000 kilometrů rusko-ukrajinské hranice, další úseky by měla ovládnout dnes a v dalších dnech. Proruští ozbrojenci údajně kontrolují dva pohraniční přechody a velké úseky "zelené" hranice.