Pokazit svým náčelníkům "Den policisty", který dnes v Rusku strážci zákona slaví, se zřejmě rozhodl již bývalý major Alexej Dymovskij. Z policejních řad byl propuštěn poté, co si na videu zveřejněném na internetu stěžoval ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi na korupci svých velitelů.
Nyní Dymovskij nasedl do auta a vyrazil stěžovat si do ruské metropole, ačkoli se mu prý cestu snažili překazit.
Policista z černomořského přístavního města Novorossijsk minulý pátek zveřejnil sedmiminutový spot, ve kterém tvrdí o svých nadřízených, že ho nutí pracovat o víkendech a řešit vymyšlené případy.
"Chci vám zevnitř ukázat život policistů napříč Ruskem... přezíravost, hrubiánství, bezohlednost, kde policisté umírají kvůli zabedněnosti svých šéfů," prohlásil Dymovskij v klipu, který o víkendu vidělo půl milionu lidí.
Za 14 tisíc rublů měsíčně (asi 8300 Kč) musí pracovat prakticky 30 dnů v měsíci, bez proplácení přesčasů. Povýšení mu prý velitel slíbil za to, že dostane do vězení nevinného. Kvůli pracovnímu vypětí se prý s Dymovským během deseti let rozvedly už dvě manželky a o osud třetího manželství se nyní bojí.
Dymovského jméno nemizí ze stránek novin ani poté, co bleskové šetření policistových stížností novorossijskými úřady skončilo důstojníkovým propuštěním za "pomlouvání nadřízených". Na adresu bývalého policisty nyní zaznívají ještě závažnější obvinění než hrozba stíhání za pomluvu.
Nejmenovaný zdroj z ministerstva vnitra se v ruských tiskových agenturách nechal slyšet, že major je vyšetřován i pro podezření, že kryl překupníky drog, a že vše může být provokací "vyvolanou ze zahraničí". Za policistu se totiž postavili "takzvaní novorossijští ochránci lidských práv", kteří před časem dostali grant od americké agentury USAID.
Podle primářky novorossijské kliniky Zoji Bagrovové, na kterou si policista také stěžoval, prý kverulant trpí "příznaky psychopatické osobnosti" a jeho stav vyžaduje léčbu. Sám Dymovskij se obává, že se z něj pokusí "udělat blázna", podvrhnou mu narkotika či označené bankovky. Poměry v policii slíbil odhalit přímo v Moskvě.
Cestou na letiště však Dymovského podle stanice Echo Moskvy zadrželi dopravní policisté. Později byl sice propuštěn, ale zjistil, že jeho bankovní karta je zablokována, takže si nemohl koupit letenku. Poté z obav ze sledování odpojil svůj mobilní telefon a vyrazil do metropole autem.
Mezitím Dymovského podpořil jeho někdejší kolega Andrej Narvatkin. "Vše, co Dymovskij říká, je pravda. V naší novorossijské policii je plno nespravedlností," řekl serveru gazeta.ru. a dodal, že během vyšetřování odmítl proti majorovi svědčit.
Ministr vnitra Rašid Nurgalijev v neděli nařídil vyslat do Novorossijska ministerskou vyšetřovací komisi, další šetření vede prokuratura. To, že stížnosti vyžadují pečlivou prověrku, soudí i předseda dolní komory parlamentu Boris Gryzlov.
Skandál s Dymovským přichází zrovna v době, kdy Ruskem otřásla série tragédií zaviněných muži v uniformách. Na konci dubna major Denis Jevsjukov zastřelil v jedné moskevské samoobsluze tři lidi a dalších šest zranil.
Noviny psaly nejen o krveprolití způsobeném "syndromem beztrestnosti" strážců zákona, ale i o korupci sahající od řadových policistů po vrcholy služební hierarchie či o metodách vynucených doznání. O pár dnů později byl dlouholetý šéf moskevské policie odvolán.
Minulý měsíc o křeslo přišel i policejní šéf v Tuvě u čínských hranic, kde opilý policista zastřelil dopravního strážníka, jeho kolegu zranil a pak spáchal sebevraždu. O den později ve stejném regionu dopravní strážník při kontrole auta zastřelil řidiče-středoškoláka a zranil jeho spolužačku.
Ministr Nurgalijev k dnešnímu svátku policistům slíbil, že boj s korupcí bude pokračovat a nikdo nebude krýt ty strážce zákona, kteří přestoupili zákon. Policisté by totiž měli být občanům příkladem.
Foto: youtube a Profimedia