Ruský politik: Údajný atentát na Putina spustil anexi Krymu

Zahraničí
14. 2. 2018 22:20
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský politik žijící v ukrajinském exilu Ilja Ponomarjov u soudu v Kyjevě vypověděl, že Moskva neměla předem nachystaný plán uchvácení ukrajinského poloostrova Krym. Prezidenta Vladimira Putina k anexi podle Ponomarjova přiměl pocit, že čelí spiknutí, kdy v jeden den došlo ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě i údajnému pokusu o atentát na Putinův vrtulník.

"Názor, že Krym je ruské území, je v Rusku všeobecný, takové pohledy byly vždy. Ale i tak v Kremlu na toto téma nepřipravili žádný plán, jak postupovat," vypověděl Ponomarjov, který byl svého času v ruském parlamentu jediným zákonodárce, který hlasoval proti anexi. Vypovídal v procesu, ve kterém je Janukovyč v nepřítomnosti souzen za vlastizradu.

Ponomarjov s odvoláním na nejmenovaného důstojníka z Putinovy ochranky vylíčil, že 22. února 2014 se bezmála zřítil vrtulník s prezidentem v černomořském středisku Soči, což si Putin vyložil jako pokus cizích tajných služeb o atentát na jeho osobu. V té době v Soči vrcholily zimní olympijské hry. Týž den prezident Janukovyč uprchl z Ukrajiny. U Putina tyto události podle Ponomarjova vyvolaly dojem, že čelí spiknutí. V noci proto svolal poradu, které se zúčastnili ještě další čtyři lidé, a nastolil otázku anexe Krymu. Ponormarjov tvrdil, že jeden z účastníků porady mu prozradil, že prezident trval na anexi, ačkoliv většina byla proti.

O tom, že o Krymu se rozhodlo na naléhavě svolané poradě u ruského prezidenta v noci z 22. na 23. února 2014, již dříve hovořil sám Putin, poznamenal list Kommersant.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl Ponomarjovova tvrzení o údajných Putinových motivech rozhodnutí o anexi Krymu, k žádnému incidentu s vrtulníkem podle něj nedošlo. "Je to nesmysl," prohlásil.

Krym byl připojen v Rusku v březnu 2014 na základě spěšně uspořádaného referenda, které se odehrálo po ovládnutí poloostrova ruskými vojáky. Většina zemí světa - až na výjimky - tento krok neuznává. Ukrajina označuje Rusko za "agresora" a poloostrov za "dočasně okupované území", stejně jako část východoukrajinského Donbasu, ovládaného proruskými separatisty.

Ponomarjov na podzim 2014 odjel do USA. O půl roku později jej sněmovna zbavila poslanecké imunity, aby mohl být stíhán kvůli údajné zpronevěře. Zakrátko přišel o poslanecký mandát. Předloni se usadil v Kyjevě, kde mu zajistili osobní ochranu.

Loni v březnu byl v Kyjevě zavražděn jiný zběhlý ruský exposlanec, komunista Denis Voroněnkov, a to právě cestou na schůzku s Ponomarjovem. Voroněnkov svého času v ukrajinské televizi tvrdil, že na vzpomínané poradě v Kremlu s anexí Krymu nesouhlasil především Putinův poradce Vladislav Surkov.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Maxim Shipenkov

Další čtení

ilustrační foto

Americký Kongres by nepodpořil invazi do Grónska, řekl přední demokrat v Kodani

Zahraničí
25. 4. 2025

Veřejnost se dnes v bazilice svatého Petra naposledy loučí s papežem Františkem

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Trump chce deportovat zločince s občanstvím USA. Zákony to zakazují

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ