Ruský zátah proti NGOs pokračuje. Západ pobouřen

Zahraničí
27. 3. 2013 17:17
Rusko pokračuje v úderu proti organizacím hájícím lidská práva (ilustrační foto).
Rusko pokračuje v úderu proti organizacím hájícím lidská práva (ilustrační foto).

Terčem pokračujících prověrek nevládních organizací ruskými úřady se staly moskevské pobočky nevládních organizací Human Rights Watch a Transparency International. Kriticky na razie reagovaly Berlín a Paříž, jejichž instituce již byly zásahy ruských úřadů rovněž postiženy. Podle mluvčího německé vlády by takové zákroky mohly mít nepříznivý dopad na dvoustranné vztahy.

"Ruské úřady provádějí velkou vlnu prověrek a nyní jsme se v ní ocitli i my," sdělila za HRW Rachel Denberová. Upřesnila, že do sídla organizace přišli provést předem neoznámený audit představitelé prokuratury a pracovníci daňové inspekce.

"Těmito kontrolami se vyvíjí tlak na občanskou společnost," prohlásila Denberová. Human Rights Watch ruským úřadům již dříve vyčetla, že nevládní organizace v Rusku tak tvrdý postup nepamatují od rozpadu Sovětského svazu.

Šéfka ruské pobočky Transparency International Jelena Panfilovová.Šéfka ruské pobočky Transparency International Jelena Panfilovová informovala, že nečekaná prohlídka je i v kanceláři této organizace.

Člen prezidentské rady pro lidská práva Pavel Čikov sdělil, že ruské úřady během uplynulého měsíce prohledaly až 2000 nevládních organizací, včetně právnické skupiny prezidentské rady. Mnohé z postižených organizací se hlásí k opozici či sdružují kritiky nynější politiky Kremlu.

Terčem razií se již stalo například hnutí Memorial, které patří k nejstarším a nejrespektovanějším skupinám hájícím lidská práva v Rusku. V úterý přibyla známá mezinárodní organizace Amnesty International. Mezi postiženými jsou i moskevské odbočky různých francouzských a německých institucí, například Nadace Konrada Adenaura či Nadace Friedricha Eberta.

Naštvaní Němci

Důrazně kriticky zareagovala německá vláda. "Naše nadace a jejich partneři v ruské občanské společnosti se významně podílejí na rozvoji německo-ruských vztahů. Rozsah narušování, či dokonce kriminalizace jejich důležité práce naše vztahy poškozují," upozornil vládní mluvčí Steffen Seibert.

Kritici režimu prezidenta Vladimira Putina poukazují na to, že jde o novou vlnu pronásledování organizací, které jsou vládě nepříjemné.K vysvětlení obtěžující kampaně prověřování nevládních organizací, včetně francouzských, si předvolalo ruského velvyslance v Paříži francouzské ministerstvo zahraničí.

Ruský parlament přijal loni v listopadu zákon, který podřizuje zpřísněnému režimu všechny organizace přijímající peněžní dary z ciziny. Ukládá jim například veřejně se označovat jako "zahraniční agent" a předkládat ruským úřadům častěji než ostatní ke kontrole výkazy o hospodaření.

Kritici režimu prezidenta Vladimira Putina poukazují na to, že jde o novou vlnu pronásledování organizací, které jsou vládě nepříjemné. Kreml zmíněný zákon ale obhajuje tvrzením, že tak brání výzvědné činnosti různých skupin pro vlády jiných zemí.

Autor: - red -, ČTK Foto: Profimedia , ČTK/AP/Ivan Sekretarev, Mikhail Klimentyev

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ