Rusové jsou stále v Gruzii. <span>Porušují dohodu</span> o příměří

Zahraničí
3. 4. 2009 18:00
Rusové se dohodli s Abcházci a drží soutěsku Kodori (ilustrační foto).
Rusové se dohodli s Abcházci a drží soutěsku Kodori (ilustrační foto).

Rusové se dohodli s Abcházci a drží soutěsku Kodori (ilustrační foto).Téměř osm měsíců uplynulo od konce války mezi Ruskem a Gruzií. Přesto Moskva doposud drží své vojáky na gruzínském území, které slíbila vyklidit. Kreml tak porušuje základní podmínku dohody o zastavení palby.

Ruská armáda úzce spolupracuje s vládami dvou malých odštěpeneckých republik Jižní Osetie a Abcházie. Podle listu The New York Times ruští generálové umístili jednotky na dvou velkých pruzích území, která před válkou kontrolovala Gruzie. Pozorovatelé i diplomaté se shodují, že Rusové nyní používají útočné helikoptéry a tanky v oblastech, kde by si to před válkou nedovolili.

ČTĚTE TAKÉ: Bitva o Gruzii. Tentokrát propagandistická a v ruské TV
                        Abcházie si přítomnost ruských vojsk pojistí smlouvou

Zpráva o trvalé přítomnosti vojsk obra na půdě malé Gruzie nepřichází v nejvhodnější dobu. Americký prezident Barack Obama se snaží spolu s dalšími vůdci NATO najít s Ruskem společnou řeč (na druhé straně je však uvnitř aliance silná opozice vůči tomuto kurzu).

Někteří civilisté se nemohou vrátit domů ani nyní.Zdá se však, že Kreml překypuje v kavkazském regionu sebedůvěrou. Gruzie, která tolik znamenala pro George W. Bushe, je nyní odsunuta do pozadí. Její prezident Michail Saakašvili může pouze sledovat, jak si Obama třese rukou s Dmitrijem Medveděvem.

 V Tbilisi tak zní otázky, zdali Spojené státy nyní vůbec tlačí na Rusko, aby dohodu o příměří dodržovalo.

Je to jako vždycky

Podle podmínek zastavení palby se měly všechny strany konfliktu stáhnout na předválečné linie ze 7. srpna 2008 (den vypuknutí konfliktu), nepoužívat sílu a uvolnit koridory pro doručení humanitární pomoci. Dohoda také Rusku dávala vágně definované povolení podniknout další kroky k zajištění bezpečnosti, zatímco bude čekat na mezinárodní pozorovatele.

Během několika týdnů po válce se Rusové opravdu začali stahovat a drželi se předválečné hranice. Mnozí Gruzínci se mohli navrátit do svých poničených vesnic, které dříve ležely za ruskými liniemi. Avšak ani po příjezdu pozorovatelů z Evropské Unie ruští vojáci stále nevyklidili části území, kde ještě minulý srpen neměli vůbec být.

Ruské jednotky stále drží zakopané pozice. I tam, kde nemají být.Největší problémy se soustředí do oblasti okolo strategické soutěsky Kodori a údolí okolo města Achalgori. Evropští pozorovatelé několikrát hlásili porušení hranic ruskými vrtulníkovými výsadky.

Ruské obrněnce zůstávají zakopány v obranných pozicích kolem cesty do Achalgori a blokují cestu k vesnicím v úrodném údolí. Moskva odmítá cokoliv říci o složení tamních jednotek nebo jejich úkolech.

Podle Gillese Janviera, velitele evropských pozorovatelů, to Kreml vyřešil šalamounsky. „Říkají, že teď mají bilaterální dohodu s Jihoosetinci a Abcházci, kteří jim dovolili nechat tam své síly," řekl Janvier v rozhovoru pro New York Times.

„Je to jako vždycky. Gruzie je čtyřmilionová země bez jakýchkoliv energetických zdrojů a Rusko je 140milionová země, která může Evropě zavřít kohoutky s plynem," vysvětluje analytik Lawrence Sheets z Mezinárodní krizové skupiny (International Crisis Group).

grafika.

Foto: Profimedia

Autor: - els -

Další čtení

Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ