Ruští komentátoři si všímají podobností mezi svrženými diktátory na Blízkém východě a vládci v postsovětském prostoru včetně Ruska.
V Rusku funguje stejný státně byrokratický kapitalismus, jaký mají ve většině arabských zemí zmítaných revolucí, všimlo si rádio Echo Moskvy. Je to systém, který slouží úzkým zájmům vládnoucích klanů a buržoazně byrokratické elity.
Mezi shodné znaky těchto režimů patří propojení byrokracie, silových struktur a byznysu, byrokratická kontrola ekonomiky, totální systémová korupce, model imitované demokracie, státní kontrola předních médií a významný vliv silových struktur na politický život.
Výsledkem je sociální a ekonomická stagnace, pocit beznaděje mezi mládeží a postupná degradace zkorumpované elity, pokračuje komentář na webu rozhlasové stanice. Většina zmíněných charakteristik je přítomna v řadě postsovětských republik včetně Ruska.
Autoritativní režimy v arabském světě i v postsovětském prostoru jsou oproštěny od ideologií dvacátého století a jejich vůdci se snaží ulít co nejvíc peněz na účty v zahraničí, jež pokládají za bezpečnější než úschovu ve vlastní zemi. Představa, jak něco takového dělají Stalin, Hitler či Mao, je směšná, všímá si komentář listu Ježedněvnyj žurnál.
Revoluce na Blízkém východě dokládají, že podobné režimy procházejí systémovou krizí, kterou navíc umocnila ztráta informačního monopolu díky internetu. Nelze sice předpovídat, kam revoluce na Blízkém východě povedou ani co by případně nahradilo režimy v postsovětském prostoru, ale komentář na stránkách Echo Moskvy očekává, že internet při tom bude hrát klíčovou roli. Uzavírá poukazem na to, že uživatelů internetu je v Rusku mnohem více než ve většině arabských zemí.