Rusové se začali pomalu stahovat z Gruzie
21.08.2008 11:41
Pryč z Gruzie. To byl hlavní požadavek západních demokracií při podpisu příměří mezi Gruzií a Ruskem. Ruské jednotky se měly stáhnout už v pondělí, avšak odchod vojsk začal až ve čtvrtek ráno.
S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to oznámila agentura Interfax. Zatím se však vrátilo jen nepatrné množství nasazených sil. Gruzie zatím zprávy o hromadném stahování Rusů nepotvrdila.
"Jednotky druhého sledu, které byly dříve nasazeny v zóně konfliktu, se nyní stahují," citovala agentura Interfax prohlášení mluvčího ministerstva obrany. Původní informace, že vojáci opouštějí hlavně město Gori, později ruská agentura ze svých zpráv vypustila.
Gruzínská strana hromadné stahování ruských jednotek nepotvrdila. Kameraman agentury Reuters v jihoosetské metropoli Cchinvali pouze uvedl, že městem, které leží blízko hranic s Gruzií, projel konvoj asi padesáti vojenských vozidel včetně tanků. Tento konvoj jel směrem z Gruzie a pokračoval dál do jihoosetského vnitrozemí, nebylo ale možné ověřit, kam má skutečně namířeno.
Gruzínský prezident Michail Saakašvili agentuře AP řekl, že Rusové nejspíš snižují počty svých jednotek v některých okupovaných městech, přitom ale zaujímají strategické pozice jinde na gruzínském území. Podle něj jsou zprávy o stahování jen trikem. "(Rusové) si dělají ze světa legraci," řekl prezident.
Podle AP nemůže být například v okolí černomořského přístavu Poti o stahování ruských vojáků zatím řeč. Jednotky s minomety tam naopak zaujímají pozice a ozbrojené vozy zablokovaly hlavní silniční tah do města. Poti je hlavním gruzínským přístavem, odkud se transportují dodávky ropy, a leží 150 kilometrů na západ od Jižní Osetie.
Ruští vojáci se měli podle dohody o příměří z 12. srpna začít odsouvat z gruzínských území již od pondělka. Ruský prezident Dmitrij Medveděv pak oznámil, že jednotky odejdou z Gruzie do pátku. Datum 22. srpna, do kdy by měli vojáci gruzínské území opustit, dnes znovu potvrdil i zástupce náčelníka ruského generálního štábu generál Anatolij Nogovicyn.
Dosud ale k žádnému zásadnímu stažení nedošlo, ve středu podle svědků zpět do Jižní Osetie přejelo jen několik desítek ruských nákladních automobilů.
Pomalý postup odsunu vyvolává pobouření Západu, který tlačí na Rusko, aby dodrželo podmínky příměří a stáhlo se co nejdříve. V opačném případě hrozí Rusku odvetnými opatřeními.
Foto: Reuters, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.