Rusové se znovu opřeli do Česka kvůli raketám

Zahraničí
20. 3. 2007 16:11
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoDalší tvrdé vyjádření v úterý zaznělo z vedení ruské armády na adresu plánovaného amerického protiraketového deštníku v České republice a Polsku. Náčelník hlavního štábu ruských vzdušných sil generál Boris Čelcov podobné plány označil za vážnou hrozbu ruské národní bezpečnosti.

Podle Čelcova růst výzkumu spojeného s protiraketovou obranou, praktická výroba klíčových technologií a "iniciativní návrhy mladých členů bloku NATO", tedy ČR a Polska, přijmout prvky amerického globálního systému dávají Spojeným státům potenciální možnost zasáhnout ruské strategické jaderné síly v zahajovací fázi jejich letu. "To už znamená vážnou vojenskou hrozbu a v důsledku i ohrožení ruské národní bezpečnosti. Může to vést k podkopání celého systému strategické rovnováhy ve světě," dodal podle agentury ITAR-TASS generál.

Mezi roky 2020 až 2025 bude podle šéfa štábu ruského letectva možný vznik zásadně nových útočných prostředků z vesmíru, včetně nadzvukových křídlatých raket a letadel. "To povede k přeměně vzdušného a kosmického prostoru v jednu oblast ozbrojeného boje," míní Čelcov. Rusko proto podle něj potřebuje vlastní prostředky obrany proti útokům z vesmíru a protiraketovou obranu.

Radary na každé ambasádě?  

Rusko navíc údajně zvažuje, zda by nemohlo rozmístit prvky svého vlastního protiraketového systému na území svých velvyslanectví po světě. V rozhovoru pro časopis Novosti kosmonavtiki to připustil velitel ruských kosmických vojsk generál Vladimir Popovkin. Jeho podřízení prý nad touto variantou "pracují s ministerstvem zahraničí". Ruské ministerstvo obrany však v úterý podobný plán jasně odmítlo.

V odborném časopise velitel ruských kosmických vojsk uvedl, že "kvantové optické stanice nové série", které by byly na ambasádách rozmístěny, pracují prakticky stále v automatickém režimu a nezaberou víc než půl místnosti. V Krasnoznamensku nedaleko Moskvy by mělo podle Popovkina vyrůst řídicí centrum, kde by se informace ze světa analyzovaly a odkud by byly stanice řízeny. "Technik by je kontroloval jen jednou ročně," uvedl generál.

Foto: archiv   
 

Autor: ČTK

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ