Další tvrdé vyjádření v úterý zaznělo z vedení ruské armády na adresu plánovaného amerického protiraketového deštníku v České republice a Polsku. Náčelník hlavního štábu ruských vzdušných sil generál Boris Čelcov podobné plány označil za vážnou hrozbu ruské národní bezpečnosti.
Podle Čelcova růst výzkumu spojeného s protiraketovou obranou, praktická výroba klíčových technologií a "iniciativní návrhy mladých členů bloku NATO", tedy ČR a Polska, přijmout prvky amerického globálního systému dávají Spojeným státům potenciální možnost zasáhnout ruské strategické jaderné síly v zahajovací fázi jejich letu. "To už znamená vážnou vojenskou hrozbu a v důsledku i ohrožení ruské národní bezpečnosti. Může to vést k podkopání celého systému strategické rovnováhy ve světě," dodal podle agentury ITAR-TASS generál.
Mezi roky 2020 až 2025 bude podle šéfa štábu ruského letectva možný vznik zásadně nových útočných prostředků z vesmíru, včetně nadzvukových křídlatých raket a letadel. "To povede k přeměně vzdušného a kosmického prostoru v jednu oblast ozbrojeného boje," míní Čelcov. Rusko proto podle něj potřebuje vlastní prostředky obrany proti útokům z vesmíru a protiraketovou obranu.
Radary na každé ambasádě?
Rusko navíc údajně zvažuje, zda by nemohlo rozmístit prvky svého vlastního protiraketového systému na území svých velvyslanectví po světě. V rozhovoru pro časopis Novosti kosmonavtiki to připustil velitel ruských kosmických vojsk generál Vladimir Popovkin. Jeho podřízení prý nad touto variantou "pracují s ministerstvem zahraničí". Ruské ministerstvo obrany však v úterý podobný plán jasně odmítlo.
V odborném časopise velitel ruských kosmických vojsk uvedl, že "kvantové optické stanice nové série", které by byly na ambasádách rozmístěny, pracují prakticky stále v automatickém režimu a nezaberou víc než půl místnosti. V Krasnoznamensku nedaleko Moskvy by mělo podle Popovkina vyrůst řídicí centrum, kde by se informace ze světa analyzovaly a odkud by byly stanice řízeny. "Technik by je kontroloval jen jednou ročně," uvedl generál.
Foto: archiv