Ruská tajná služba FSB ukončila vyšetřování případu čínského občana obviněného ze špionáže a předala případ soudu. Oznámila to dnes agentura Interfax. Kontrarozvědka je přesvědčena, že čínský tlumočník Tun Šen-jun se pokoušel získat technickou dokumentaci ruského systému protivzdušné obrany S-300.
"Trestní případ se závěrečným obviněním, potvrzeným generální prokuraturou, byl předán Moskevskému městskému soudu, aby jej posoudil," uvedla agentura s odvoláním na informace od FSB.
Obviněný, který vystupoval jako tlumočník oficiálních delegací, podle FSB dostal od čínského ministerstva státní bezpečnosti za úkol pokusit se za úplatek získat technologickou a opravárenskou dokumentaci raketového systému S-300, která je v Rusku chráněna jako státní tajemství.
Podezřelý byl zatčen už loni 28. října, informace o případu byla však zveřejněna až dnes. Za špionáž hrozí v Rusku 10 až 20 let vězení.
Systém S-300, vyvíjený od 70. let minulého století, je ruskou obdobou amerického systému Patriot. Podle expertů dokáže sestřelovat letadla a střely s plochou dráhou letu na vzdálenost 150 kilometrů, a to až do výše 27 kilometrů.
Moskva v minulosti systém prodala Číně, která údajně vyvinula svou obdobu. Pod tlakem USA a Izraele Moskva loni zmrazila dodávku S-300 do Íránu.
V minulosti se už několik špionážních afér mezi oběma velmocemi odehrálo a Rusko podezírá Čínu z plagiátorství svých zbraní. Rozruch vyvolal hlavně případ fyzika Valentina Danilova, který byl v roce 2001 obviněn ze špionáže pro Čínu. Jako šéf Termofyzikálního institutu Krasnojarské státní technické univerzity prý prodával tajné informace o ruské družicové technice, kterou by podle FSB mohla Čína použít k výrobě kosmických zbraní.