Ambiciózní program repatriace Rusů hlavně z postsovětských republik, který před třemi lety vyhlásil tehdejší prezident Vladimir Putin ve snaze zvrátit nepříznivý demografický vývoj, krachuje. Zatímco se čekal příliv statisíců až milionů zájemců, Rusko dosud přilákalo okolo deseti tisíc přesídlenců z asi třiceti milionů Rusů žijících ve světě.
"Mechanismus návratu krajanů je pečlivě propracován. Potřebuje jen trochu vybrousit, aby začal plně fungovat," tvrdí šéf Federální migrační služby Konstantin Romodanovskij. O krachu prý nemůže být řeči a už letos přibude 20 tisíc přesídlenců. Nicméně peníze na repatriace v rozpočtu byly seškrtány z devíti na necelé dvě miliardy rublů (z 5,3 na 1,2 miliardy Kč).
Úřady objasňují nezájem o návrat do vlasti tím, že od rozpadu Sovětského svazu uplynulo příliš mnoho času a krajané si už zařídili život tam, kde žijí. Kritici zase vidí hlavní svízel v ruské byrokracii, která programu vtiskla svou pečeť, aniž si lámala hlavu se zjišťováním skutečných přání a potřeb repatriantů.
Rusů ubývá a ubývá
"Začali zvát přesídlence, ale zapomněli se postarat o lidi, kteří už v Rusku byli. Jejich bídná situace se stala tou nejhorší reklamou," řekl listu Kommersant poslanec Konstantin Zatulin, který se v parlamentu zabývá záležitostmi postsovětských republik. Podmínky repatriace prý zlákají jen naprosté zoufalce. Ale případný úspěch programu by podle poslance představoval další pohromu, protože přesídlením Rusů z ukrajinského Krymu či Kazachstánu by Moskva přišla o vliv v těchto končinách.
Rusko už řadu desetiletí zažívá situaci, kdy porodnost není s to nahradit přirozený úbytek obyvatelstva, a klesající křivka počtu obyvatel věští velké obtíže ve stále bližší budoucnosti. Podle chmurných předpovědí OSN se počet Rusů v roce 2025 sníží na 125 milionů a v roce 2050 klesne na 100 milionů, navzdory vládním plánům, které naopak mají zvýšit počet Rusů z nynějších 141 milionů.
Jedním z léků měl být i repatriační program, který odstartoval v červnu 2006. "Bez přistěhování krajanů budeme ještě déle řešit demografické a ekonomické problémy," objasnil záměr tehdejší prezident Putin.
Program byl zaměřen na miliony Rusů žijících v postsovětských republikách, jakož i na potomky někdejších ruských emigrantů. Sliboval uhradit výlohy na přestěhování, jednorázový příspěvek, který mezitím vzrostl z 60 tisíc rublů (necelých 36 tisíc Kč) na dvojnásobek, půlroční podporu v nezaměstnanosti, "sociální balíček" na získání vzdělání a zdravotní péče i spolufinancování první splátky úvěru na bydlení.
Nezájem a špatná organizace
Zahraniční Rusové však nabídku převážně ignorovali. Ti, co se nechali zlákat, brzy narazili na úskalí reality. Třeba ruské pasy měli dostat až po pětiletém pobytu v zemi. Zákon byl sice změněn, ale i tak se na doklady čekalo i devět měsíců. Usazovat se směli jen v tuctu regionů, které se nejeví příliš lákavými ani pro rodilé Rusy, natož pro ty "importované".
Třeba skupina Rusů z Uruguaye se ocitla v zapadlé vsi, kde se mohli zaměstnat leda tak ve stájích dobytka. Hned utekli do jiného kraje, který sice do programu zařazen nebyl, ale nabídl jim snesitelnější podmínky. Další repatrianti se zase po čase přestěhovali do velkých měst, které však bývají tak přelidněné, že se s nimi v programu nepočítalo.
Paradoxně si zřejmě nejvíce ruských pasů v posledních letech opatřili židovští emigranti, kteří se ze Sovětského svazu a Ruska odstěhovali do Izraele a v dnešním Rusku či na Ukrajině vidí nové příležitosti. Podle neoficiálních odhadů se z 1,3 milionu emigrantů do Ruska vrátilo okolo 80 až 120 tisíc Židů.
Repatriace ruských krajanů se sice dosud nezdá být úspěšná, nicméně Putin, už jako premiér, se nyní mohl pochlubit jiným počinem na poli demografie. Nedávno v parlamentu jako jeden z úspěchů své vlády vyzdvihl loňský přírůstek 1,717 milionu novorozenců, což je nejvíce za poslední roky.
Experti však výsledek připisují spíše populačně silným ročníkům než vládním opatřením, jako je třeba vysoké porodné, a upozorňují, že zanedlouho může křivka zase zamířit dolů. Rodit v dobách krize se totiž nezdá být nejlepší nápad.
Foto: Profimedia