Rusové začali střežit <span>hranice separatistů</span> v Gruzii

Zahraničí
2. 5. 2009 16:45
Rusové v Jižní Osetii během loňské invaze (ilustrační foto).
Rusové v Jižní Osetii během loňské invaze (ilustrační foto).

Ruští vojáci na Kavkaze.Hranice gruzínských separatistických regionů Jižní Osetie a Abcházie s Gruzií začaly střežit ruské pohraniční hlídky. Děje se tak na základě dohod, které byly podepsány ve čtvrtek v Moskvě.  Uvedla to ruská agentura Interfax s odvoláním na armádu a zpravodajské služby.

"Ruské pohraniční jednotky vyslané do Jižní Osetie zaujaly pozice podél hranic," řekl šéf regionálního oddělení Federální bezpečnostní služby (kontrarozvědky) Nikolaj Lisinski a dodal, že hranice musí být pevně uzavřená a nepropustná pro nepřátele. Zdůraznil, že při ostraze hranic bude použito moderní zařízení, hlavně bezpilotní letouny a kamerové systémy.

ČTĚTE TAKÉ: Rusko bude střežit hranice Abcházie a Jižní Osetie 
                        Bitva o Gruzii. Tentokrát propagandistická a v ruské TV

V Abcházii, druhém separatistickém regionu, "jednotky pohraničníků přijely do pohraničního okresu Gali bezprostředně po podpisu dohody v Kremlu", řekl náčelník abchazského generálního štábu Anatolij Zajcev. "Pohraničníci budou velmi brzo rozmístěni i v dalších sektorech," dodal.

Medveděv s prezidenty Abcházie a Jižní Osetie.Rusko podepsalo ve čtvrtek s Jižní Osetií a Abcházií dohody, které svěřují na pět let ostrahu hranic obou separatistických regionů Moskvě. Podle dokumentů vytvoří Rusko s oběma kavkazskými regiony, které uznalo za samostatné státy, společnou pohraniční správu, jež bude řídit ostrahu hranice a rozhodovat o umístění pohraničních jednotek.

Abcházie a Jižní Osetie se zavazují poskytnout k tomuto účelu bezplatně pozemky a nemovitosti, umožnit užívání cest a v případě Abcházie také teritoriálních vod Černého moře a příslušných přístavních zařízení. Převedení ostrahy hranic na Rusko platí až do vytvoření vlastních pohraničních orgánů obou zemí.

Dohody, které Moskva podepsala s oběma separatistickými regiony, vyvolaly velké znepokojení Evropské unie i Severoatlantické aliance. Obě organizace shodně upozornily, že tímto způsobem byly porušeny dohody o zastavení rusko-gruzínského konfliktu, které 12. srpna a 8. září vyjednala Evropská unie, a že nejnovější vývoj není v zájmu dlouhodobého míru a bezpečnosti v kavkazské oblasti.

Pozorovatel OBSE v Gruzii pozoruje ruský obrněný vůz.Gruzie se loni pokusila silou obnovit kontrolu nad separatistickými regiony; operaci gruzínské armády však zmařila ruská protiofenziva.

Ruští pohraničníci se ujali ostrahy hranic Jižní Osetie a Abcházie jen několik dní před zahájením vojenského cvičení NATO a Gruzie na gruzínském území. Ruský prezident Dmitrij Medveděv cvičení několikrát kritizoval a označil je za provokaci. Upozornil, že odpovědnost za veškerý negativní vývoj vyvolaný manévry padne na hlavy těch, kdo rozhodli o jejich uspořádání. Rusko odmítlo nabídku NATO vyslat na cvičení svoje pozorovatele.

Foto: ruská armáda, OBSE a ČTK/AP

Další čtení

Reuters: Papež Lev XIV. dříve kritizoval Trumpa, hnutí MAGA volbou nadšené není

Zahraničí
9. 5. 2025

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ