Rusové zase mají na dálkové hlídkové lety
09.08.2007 20:30
Strategické bombardéry ruského vojenského letectva obnovily dálkové hlídkové lety nad oblastmi, kde operují Spojené státy a NATO, jak to bylo obvyklé za studené války.
V Moskvě o tom informoval generálmajor Pavel Androsov, který ve vojenském letectvu velí strategickým vzdušným silám.
Ve středu přeletěly dva ruské letouny nad americkou námořní základnou na tichomořském ostrově Guam a přitom si jejich posádky "vyměnily úsměvy" s piloty amerických strojů, kteří k nim vzlétli.
"Patří to k dlouhé tradici našeho dálkového vojenského letectva, že jeho letadla létají daleko přes oceány, aby se tam naši piloti setkávali s americkými piloty a vizuálně je pozdravili," řekl Androsov na tiskové konferenci. Dodal, že ruské vojenské letectvo "tradici" oživilo ve středu.
"A příslušníci našich mladých posádek navštívili oblast základny Guam, kde operuje americké tichomořské vojenské námořnictvo."
Ruský prezident Vladimir Putin prosazuje názor, že Rusko musí vůči světu vystupovat výrazně asertivněji. Putin podpořil výdaje na obranu stejně jako posílení morálky armádních sil, které po pádu Sovětského svazu strádaly nedostatkem prostředků.
Androsov prohlásil, že let dvou turbovrtulových bombardérů Tu-95MS, které odstartovaly ze základny poblíž Blagoveščenska na ruském Dálném východě, trval nejméně 13 hodin. Stroje známé pod kódovým označením NATO jako Medvěd patří k ruským ikonám studené války. Odhaduje se, že tyto bombardéry může ruská armáda využívat až do roku 2040.
Ivan Safrančuk, který vede moskevskou kancelář washingtonského Ústavu pro světovou bezpečnost má za to, že na tom, že Rusko vysílá své vojenské bombardéry kolem světa, není nic zvláštního. "Tato praxe jako taková nikdy neskončila, následkem nedostatečných fondů jen došlo k jejímu (dočasnému) zredukování," poznamenal. "Palivo lze spálit při letu nad vlastí jako při letu jinam, třeba na Guam. Politický zisk je tak výrazně vyšší," dodal.
Strategické bombardéry poskytují Rusku možnost provést ničivý jaderný úder i bez jaderného arzenálu na vlastním území. Během studené války daly tyto stroje Moskvě nástroj hrát se západním protivníkem hru kočky s myší.
Generálporučík Igor Chvorov je jako náčelník štábu ruského vojenského letectva přesvědčen, že Západ si díky misím uvědomí ruskou politickou přítomnost ve světě.
Podle generálů nastaly za Putinovy vlády výrazné změny k lepšímu: již nedochází k nedostatku paliva, kvůli kterému zůstávaly stroje na zemi, letadla jsou důkladněji udržována a posádky mají vyšší mzdy, než to bylo v 90. letech.
Obnovené lety strategických bombardérů umožňuje podle Safrančuka stav ruské ekonomiky, která osmý rok prožívá výrazný vzestup.
Na snímku bombardér Tu-95MS.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.