Moskvu rozhořčila prohra sovětského partyzána ve sporu s Lotyšskem u Evropského soudu pro lidská práva. "Lze hovořit o krajně nebezpečném precedentu, který u nás budí velké znepokojení," zareagovala dnes ruská diplomacie na štrasburský verdikt.
Rozsudek podle prohlášení bude mít vliv nejen na vztahy Ruska se soudem, ale i s Radou Evropy jako celkem.
Štrasburský soud se původně, v červenci 2008, zastal partyzána Vasilije Kononova, kterého lotyšské soudy odsoudily za válečné zločiny údajně spáchané v boji proti nacistické okupaci za druhé světové války. Riga, která měla partyzánovi vyplatit jako odškodnění za dřívější uvěznění 30 tisíc eur (asi 766 tisíc Kč), se však proti verdiktu odvolala a tribunál jí dnes vyhověl.
Případ od Kononovova zatčení v roce 1998 poutá v Rusku velkou pozornost. Moskva považuje stíhání bývalého partyzána za součást snah o přepisování dějin druhé světové války.
Nyní sedmaosmdesátiletý Kononov se jako člen partyzánského oddílu podílel na nájezdu na lotyšskou ves a vypalování domů příslušníků domobrany, vyzbrojené Němci. Při této trestné operaci zahynulo šest mužů a tři ženy, z nichž jedna byla ve vysokém stupni těhotenství.
Kononov se hájil, že zabiti byli kolaboranti, kteří předtím vydali Němcům na smrt 12 partyzánů, včetně velitelovy ženy a sedmiměsíčního dítěte; ti prý byli upáleni. Potrestaní kolaboranti podle partyzána představovali legitimní terč pro hnutí odporu.
Nicméně nakonec byl lotyšským nejvyšším soudem v dubnu 2004 odsouzen za zavraždění civilistů k 20 měsícům vězení; ty už si dříve odpykal ve vyšetřovací vazbě.
Rozsudek rozhořčil hodně Rusů, kteří viděli v odsouzeném statečného partyzána, jenž bojoval proti nacistům. V minulosti byl za své válečné činy vyznamenán vysokými sovětskými řády. Vladimir Putin mu ještě jako ruský prezident posílal blahopřání k Novému roku a podobným příležitostem. V roce 2000 mu bylo prezidentovým výnosem uděleno i ruské občanství. Moskva také zaplatila pět milionů rublů na partyzánovu obhajobu.
Štrasburský soud před dvěma lety shledal, že mezinárodní právo neskýtá základ pro partyzánovo odsouzení a sám lotyšský zákon k tomu nepostačuje. Soudci poměrem hlasů čtyři ku třem také přisoudili partyzánovi odškodnění. Riga se však odvolala - a podle dnešního verdiktu ji podpořila drtivá většina soudců. Odlišný názor vyjádřili jen zástupci Bulharska, Moldavska a francouzský předseda soudu.
Partyzánův advokát se hodlá ještě pokusit dosáhnout změny rozhodnutí soudu na základě dříve neznámých okolností. "Vasilij Kononov byl jen velitelem oddílu a osobně se poprav nezúčastnil," prohlásil advokát, podle kterého byl jeho klient odsouzen na základě "nacistických zákonů platných v okupovaném Lotyšsku".
Sám Kononov dnešní verdikt označil za pokus přepsat rozsudky norimberského tribunálu, který po válce soudil nacistické zločince, a za pokus o rehabilitaci fašismu v Lotyšsku.
Lotyšská diplomacie naopak rozsudek uvítala jako potvrzení, že válečné zločiny jsou neospravedlnitelné a nepromlčitelné.
Foto: Evropský soud pro lidská práva a Pjervyj kanal