V ruské vládě se najdou boháči i "chudáci", i když relativní. Každopádně ruští ministři a mnohdy i jejich manželky loni vydělali miliony. Vyplývá to z majetkových přiznání členů kabinetu a jejich nejbližších příbuzných, které zavedl ve svém protikorupčním tažení nový prezident Dmitrij Medveděv.
Nejbohatším se jeví ministr přírodních zdrojů Jurij Trutněv, který přiznal skoro 370 milionů rublů (více než 220 milionů Kč), nejchudším ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu s loňským příjmem 2,7 milionu rublů (1,6 milionu Kč). Ten však kolegy předčí alespoň rozlehlostí svých pozemků (více než 19 tisíc metrů čtverečních).
Lví díl Trutněvova jmění připadá na akcie, takže prý jde spíše o "oběživo" než o "hotovost". Ministrův reálný příjem se pohyboval okolo sto milionů rublů, včetně platu okolo 120 tisíc rublů měsíčně.
ČTĚTE TAKÉ: První dáma Ruska je skoro sociální případ
Podobně v Česku před časem vyšlo najevo, že někdejší ministr dopravy Aleš Řebíček prodejem akcií vydělal 217,5 milionu korun. Řebíčkův měsíční ministerský plat činil 117 200 korun hrubého.
Víc než dvakrát bohatší než před třemi lety
Za Trutněvem s velikým odstupem následuje šéf resortu dopravy Igor Levitin, jehož majetek ve výši 20,6 milionu rublů připadá také na vrub prodeje akcií.
Ale fakticky druhou příčku na žebříčku drží manželka prvního vicepremiéra Igora Šuvalova, která dokázala rodinné jmění rozmnožit o skoro 365 milionů (skoro 218 milionů Kč), zatímco vicepremiér vydělal sotva 4,8 milionů rublů.
Naopak žena vicepremiéra Sergeje Sobjanina přispěla do domácího rozpočtu skromnými 21 tisíci rublů (asi 13 tisíc Kč).
Ve statistickém průměru se příjmy člena vlády během tří let více než zdvojnásobily (z 12,5 milionu v roce 2006 na loňských 27,5 milionu). Ale výdělky většiny členů kabinetu se pohybovaly mezi třemi až 4,5 milionu rublů, s výjimkou vicepremiéra a ministra financí Alexeje Kudrina. Ten vydělal 5,6 milionu rublů, tedy více než sám premiér Vladimir Putin.
Zatímco Kudrinova choť vlastní dva pozemky, dům a byt, ministrovi financí neříká pane nic, podobně jako ministru spojů Igoru Ščogoljovovi. Ministrovi regionálního rozvoje Viktoru Basarginovi pak z nemovitostí patří jen garáž.
Putin pobírá penzi KGB
Garáž asi nejvíce potřebují manželé Šuvalovovi, kteří mají hned šest aut. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov naopak nemá žádné vozidlo, stejně jako Ščogoljov či sám prezident Medveděv.
Sám Putin si loni vydělal 4,622 milionu rublů (2,74 milionu Kč), plus dostal 100 tisíc rublů vojenské penze, která mu náleží jako bývalému agentovi KGB a bývalému řediteli nástupkyně této sovětské tajné služby. I na mzdovém žebříčku tak Putin předčil svého nástupce Dmitrije Medveděva s loňským příjmem 4,139 milionu rublů (téměř 2,5 milionu korun). Medveděv ovšem vystřídal Putina v Kremlu až v květnu.
Nový prezident krátce po nástupu k moci ohlásil tažení proti bující korupci. Do konce roku parlament skutečně stihl schválit balík nových protikorupčních zákonů, včetně majetkových přiznání, které však drtivá většina státních úředníků bude muset podat až napřesrok. Letos se tato povinnost vztahuje jen na prezidentovy spolupracovníky a členy vlády.
Neznámy však dosud zůstávají majetkové poměry vicepremiérů Igora Sečina a Dmitrije Kozaka či šéfů resortů vnitra, obrany, zdravotnictví a zemědělství. Zveřejnění jejich příjmů prý zpozdily technické příčiny.
Foto: Reuters, ČTK/AP