Do nové etapy by měl od dnešního dne vstoupit boj s korupcí v ruské státní správě. Prezident Vladimir Putin podepsal dekret, podle něhož mají státní úředníci a příslušníci jejich rodin každoročně vykazovat své příjmy a v návaznosti na ně i veškeré větší výdaje. Podle Putinova kancléře Sergeje Ivanova získal prezident nástroj, jak podrobit kontrole finanční transakce prakticky kteréhokoli úředníka státního aparátu.
"V boji s korupcí není nikdo nedotknutelný," řekl novinářům Ivanov. Připomněl, že součástí boje s úplatkářstvím je i nedávno schválený zákon, podle něhož mají státní úředníci zlikvidovat veškeré své účty v zahraničních bankách. Konečný termín je 1. červenec letošního roku.
Vlastnit nemovitosti v cizině ruským státním zaměstnancům zákon přímo nezakazuje. Každý držitel takového majetku, který je na výplatní pásce státu, musí ale doložit, jak se k zahraniční nemovitosti dostal a kolik za ni zaplatil. Ruské úřady tak podle Ivanova chtějí každoročně zkontrolovat asi milion lidí.
Korupce je v Rusku už dlouho vnitropolitickým tématem číslo jedna. Po loňských masových protestech proti znovuzvolení Putina prezidentem se Kreml rozhodl vzít opozici vítr z plachet a s nežádoucím jevem rázně zatočit.
Do potíží se dostalo několik vysokých státních úředníků, mračna se například stahují nad bývalým ministrem obrany Anatolijem Serďukovem. O svůj post přišel loni v listopadu, obviněn ale zatím nebyl.
Podle dnes podepsaného zákona musejí všichni státní úředníci, jejich manželé či manželky a nezletilé děti každý rok vykazovat veškeré své příjmy a výdaje. Odevzdat ke kontrole musejí i výkazy o nemovitém majetku a získaných úvěrech či jiných závazcích majetkového charakteru.