Předseda regionální vlády Krymu Sergej Aksjonov oznámil, že na tomto autonomním ukrajinském poloostrově převzal velení policejních a bezpečnostních sil. Tento proruský premiér zároveň požádal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby pomohl se zajištěním míru a pořádku na Krymu. Putina vyzval ke stabilizaci situace i ruský parlament. Šéfka horní komory dokonce navrhuje k uklidnění situace vyslat na Krym "menší vojenský kontingent".
Ruští vojáci údajně obsadili vojenské letiště na východě ukrajinského Krymu a snaží se ovládnout i protiletadlovou raketovou základnu na západě tohoto autonomního poloostrova. Tvrdí to jistý představitel ukrajinské armády. Proruský krymský premiér Sergej Aksjonov vyzval Rusko, aby pomohlo s udržením pořádku v autonomii. Později oznámil, že příslušníci ruské černomořské flotily střeží na Krymu klíčové budovy. Flotila ostrahu objektů následně potvrdila.
Zmíněný zdroj z ukrajinské armády tvrdí, že ruští vojáci ovládli vojenské letiště u města Kirovske, které armáda využívá především pro transportní letadla. Již v noci na pátek zablokovali proruští ozbrojenci mezinárodní letiště v Simferopolu, správní středisku Krymu, a také vojenské letište u Sevastopolu. Simferopolské letiště dnes potvrdilo, že je mimo provoz, neboť vzdušný prostor byl uzavřen.Do areálu zmíněné raketové základny na západě Krymu údajně vstoupila asi dvacítka ruských vojáků s úmyslem převzít její kontrolu. Zpráva se však nezmiňuje o případných bojích či zraněných, na místě se prý vyjednává.
Aksjonov prý tvrdí, že situace na Krymu je pod kontrolou a že na místě působí "pracovní skupina", do které jsou zapojeni i příslušníci černomořské flotily.
Situaci uklidní "menší vojenský kontingent"
"S vědomím své odpovědnosti za životy a bezpečnost občanů žádám ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc se zajištěním míru a klidu na území autonomní republiky Krym," uvedl Aksjonov v prohlášení. Ruská Státní duma vyzvala Putina, aby podnikl opatření ke stabilizaci situace na ukrajinském Krymu. "Výbor dumy přijal výzvu adresovanou ruskému prezidentovi, ve které ho zákonodárci žádají, aby přijal opatření ke stabilizaci situace na Krymu a aby využil veškeré možnosti k ochraně obyvatel Krymu před tyranií a násilím," prohlásil předseda dolní sněmovny Sergej Naryškin. Řešením situace na ukrajinském Krymu by mohlo být vyslání "menšího vojenského kontingentu". Prohlásila to šéfka horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková. Rusko by podle ní vojáky rozmístilo na Krymu z bezpečnostních důvodů.
Aksjonov také oznámil, že přebírá velení nad ukrajinskými jednotkami ministerstva vnitra, kontrarozvědkou SBU, námořnictvem, sbory civilní ochrany a dalšími silami rozmístěnými na Krymu. "Kdo toto nepřijímá, toho prosím, aby službu opustil," dodal.
Aksjonov kritizoval vládu v Kyjevě za to, že porušila ústavu autonomního Krymu, neboť bez konzultací s představiteli tohoto regionu jmenovala nového policejního šéfa. Nová ukrajinská vláda a parlament po sesazení proruského prezidenta Viktora Janukovyče provádí rozsáhlé změny na vrcholných postech v zemi, odvolán byl například náčelník generálního štábu nebo šéf bezpečnostní rady státu.
Krym, kde žije převážně ruskojazyčné obyvatelstvo, ale s novým politickým směřováním Ukrajiny nesouhlasí a hrozí přičleněním poloostrova k Rusku. Moskva má v krymském Sevastopolu pronajatou vojenskou základnu, kde sídlí ruská černomořská flotila.
Ukrajinci v pohotovosti
Kyjev oznámil, že nebude na provokace Rusů na tomto autonomním poloostrově vojensky reagovat, ministerstvo obrany ale dle dostupných informací uvedlo armádu v oblasti do pohotovosti. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk prohlásil, že se Ukrajina kvůli ruským provokacím na Krymu nenechá zatáhnout do vojenského konfliktu.
Proruská nálada se projevila i ve východoukrajinském Doněcku, kde žije převážně ruskojazyčné obyvatelstvo. Dnes se zde sešlo asi 10 tisíc lidí, aby vyjádřilo podporu svrženému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Dav skandoval proruská hesla a mával ruskými vlajkami. Zazněly také výzvy připojit autonomní Krym k Rusku.