V Rusku sílí volání po rázných změnách ve společnosti, za poslední dva roky se podíl Rusů žádajících reformy zvýšil o 17 procent. Vyplývá to z průzkumu ruské nezávislé společnosti Levada a Moskevského střediska Carnegie, o němž dnes informovala agentura Interfax. Podle Kremlu není jasné, zda je průzkum důvěryhodný.
V roce 2017 se pro radikální změny v ruské společnosti vyslovilo 42 procent dotázaných, v nynějším průzkumu jich už bylo 59 procent. Víc než polovina z nich je přesvědčena, že k provedení potřebných reforem je nutná změna celého politického systému.
Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov se k výsledkům průzkumu vyjádřil vyhýbavě, neví prý, do jaké míry jsou průkazné. "Stoupenci radikálních i postupných přeměn ve společnosti vždycky existují," řekl mluvčí novinářům.
Za nespokojeností ruských občanů se stavem společnosti stojí zejména hospodářské problémy, sílící moc oligarchů a chronické zaostávání za západním světem. Veřejné protesty, často potlačované policií, vyvolalo v poslední době zvyšování věku pro odchod do důchodu, stav životního prostředí a podezření z volebních podvodů.