Rusům japonská část <span>protiraketového deštníku</span> USA nevadí

Zahraničí
14. 4. 2008 13:57
Japonská radarová základna.
Japonská radarová základna.

Rusko přijalo vysvětlení Japonska, že prvky amerického protiraketového systému umístěné na Japonských ostrovech nebudou využívány tak, aby poškodily ruské zájmy. V Moskvě to dnes prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po setkání se svým japonským protějškem Masahikem Kómurou.

Zopakoval ruský názor, že nejlepší by byl vznik celosvětového systému protiraketové obrany, v němž by rovnými partnery byly USA, Rusko, Evropa i Japonsko.

Rusku se nelíbí plány na vznik evropských prvků amerického systému protiraketové obrany, jejichž umístění Washington plánuje v České republice a v Polsku. Tyto základny - radar v ČR a silo s antiraketami v Polsku - jsou podle Moskvy hrozbou pro strategickou rovnováhu ve světě a vlastní bezpečnost Ruska.

Američané se snaží Rusy uklidnit mimo jiné nabídkami inspekcí na základnách, Moskva však v současnosti trvá na stálé přítomnosti svých pozorovatelů, což ale zase odmítají Češi i Poláci.

"Spolupráce se Spojenými státy v otázkách protiraketové obrany je pro Japonsko nutným krokem v souvislosti se severokorejským jaderným programem," vysvětlil dnes v Moskvě ministr Kómura. Japonsko prý při přijímání významných řešení vždy bere v potaz názory svých sousedů. V současnosti je v Japonsku umístěn jeden z radarů amerického systému.

Podle názoru náčelníka generálního štábu ruské armády Jurije Balujevského, který minulý týden v Japonsku jednal, neplánuje Tokio v dohledné budoucnosti, že by svůj vlastní systém protiraketové obrany integrovalo do systému amerického.

Šéf ruské diplomacie Lavrov dnes zdůraznil, že Moskva chápe architekturu amerického systému globální protiraketové obrany tak, jak je v současnosti plánována.

Foto: japonská obranná agentura MDA

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Putin: Hospodářství zpomalujeme kvůli inflaci. Možná budou daně pro bohaté

Zahraničí
18. 9. 2025

Ukrajině unesli tisíce dětí, Rusko to popřelo. Vychovává je ale pro válku

Zahraničí
18. 9. 2025
ilustrační foto

Domácí násilí. Útočník v USA zabil tři policisty, další zranil a sám zemřel

Zahraničí
Aktualizováno: 18. 9. 2025 19:16

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ