Saakašvili podle volební komise <span>vyhrál volby</span>

Zahraničí
5. 1. 2008 18:17
Příznivci Michaila Saakašviliho slaví v ulicích
Příznivci Michaila Saakašviliho slaví v ulicích

Současný prezident Gruzie Michail SaakašviliSobotní prezidentské volby v Gruzii zřejmě vyhrál dosavadní prezident Michail Saakašvili. Ústřední volební komise oznámila, že po sečtení většiny hlasů vede dosavadní prezident ziskem 52,8 procenta a vítězí v prvním kole voleb. Neoznámila ale, kolik volebních obvodů ještě zbývá sečíst. Opozice volby odmítla, mezinárodní pozorovatelé jsou však spokojeni.

ČTĚTE TAKÉ: Saakašvili zřejmě bude nadále gruzínským prezidentem

Prohlášení volební komise předcházelo zdlouhavé sčítání, kdy počet hlasů pro favorita, dosavadního prezidenta, osciloval na hranici 50 procent a nebylo jasné, zda vyhraje hned v prvním kole, nebo se bude muset konat druhé volební kolo.

Hlavní opoziční kandidát Levan Gačečiladze získal podle částečných předběžných výsledků podporu 27 procent voličů. Gruzínská opozice je ale přesvědčena, že Saakašvili volby vyhrál podvodem, a zhruba pět až deset tisíc opozičních stoupenců proto v neděli proti Saakašvilimu demonstrovalo v centru Tbilisi. "Čelíme teroru," volal na shromáždění Gačečiladze: "Michaile Saakašvili, Gruzíny nelze porazit. Obhájíme svou volbu legálními prostředky!" křičel se vztyčenou pěstí.

Na úterý chce opozice svolat do metropole další demonstraci, uvedla agentura AP, podle níž hrozí, že Saakašviliho vítězství dál vyhrotí situaci v zemi, kterou měly naopak prezidentské volby uklidnit.

Agentura Reuters napsala, že v Tbilisi bylo v neděli mnohem více policistů, než bývá obvyklé. Do centra jich přijelo asi šest plných autobusů, v ulicích byla i vodní děla. Násilnosti ze sklonku loňského roku, kdy Saakašvili nechal rozehnat opoziční demonstrace, jsou v metropoli v živé paměti. Dnešní akce ale bez incidentů skončila zhruba po dvou hodinách.


Gruzínští vojáci u volebObjevily se i nepravosti

Pozorovatelé OBSE, kteří v neděli volby zhodnotili, se však s tvrzením opozice neztotožňují. Volby byly podle OBSE v zásadě v souladu s většinou mezinárodních standardů pro demokratické hlasování.

OBSE připustila, že se objevily i nepravosti, ty je podle ní třeba neprodleně vyřešit. "V Gruzii v sobotu demokracie učinila triumfální krok," řekl podle agentury AP vysoký představitel pozorovatelské mise Alcee Hastings, americký kongresman. "Ale budoucnost v sobě má obrovské výzvy," dodal.

Rusko, které má s Gruzií napjaté vztahy, neboť neschvaluje prozápadní orientaci země, vzápětí označilo hodnocení OBSE za povrchní a kritizovalo předvolební kampaň v Gruzii, kterou lze podle něho těžko nazvat svobodnou a spravedlivou. Spojené státy naopak vyzvaly Gruzínce ke klidu a zdrženlivosti. Podle náměstka americké ministryně zahraničí Matthewa Bryzy by měli lidé výsledky voleb respektovat.

Sobotní volby byly zároveň referendem o vstupu země do NATO, většina Gruzínců podle prvních zpráv hlasovala pro vstup. Především ale měly uklidnit politickou situaci po největší krizi od tzv. revoluce růží, která v roce 2003 smetla tehdejšího prezidenta Eduarda Ševardnadzeho a vynesla k moci Saakašviliho. Ten byl nucen vyhlásit předčasné volby poté, co v listopadu nechal policií rozehnat opoziční demonstrace a umlčel kritická média. Následně vyhlásil výjimečný stav, a i když ho zanedlouho odvolal, poškodilo to jeho pověst prozápadního demokrata.

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ