Nové protiruské sankce, které v pátek kvůli anexi Krymu přijala Evropská unie, jsou politováníhodné, "odtržené od reality" a mohou vyvolat protiopatření z ruské strany. V oficiálním prohlášení, jež citovala agentura Interfax, to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.
Anketa:
Bude pro vás poloostrov Krym atraktivnější turistickou destinací, když bude součástí Ruské federace?
Ruská diplomacie vyzvala EU, aby se ve vzájemných vztazích vrátila k pragmatické spolupráci založené na společných zájmech. Na sankce ministerstvo zatím žádnými protisankcemi nereagovalo. Nevyloučilo ale, že to může udělat v budoucnu.
Osmadvacítka v pátek rozšířila seznam osob, které mají zákaz vycestovat do zemí unie. K 21 jménům, která se ocitla na sankčním seznamu v pondělí, přibylo dalších 12 osob, mimo jiné ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin nebo poradci prezidenta Vladimira Putina Vladislav Surkov a Sergej Glazjev. Unie dále Rusku pohrozila, že pokud bude situaci na Ukrajině dál vyhrocovat, sáhne i k hospodářským sankcím.
Rusko tentýž den ukončilo ústavní proceduru připojení Krymu k Rusku. Smlouvu o anexi ratifikovala horní komora parlamentu a pak ji podepsal i prezident Putin.
Ruské ministerstvo zahraničí se v jiném prohlášení vyjádřilo i ke schválené misi pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajině, která prý může pomoci Kyjevu překonat "interní ukrajinskou krizi". První ze stovky pozorovatelů by díky změně postoje Moskvy mohli na Ukrajinu zamířit už v sobotu, na Krym ale vpuštěni nebudou.