Sankce jsou blíž. EU ruší jednání o vízech

Zahraničí
6. 3. 2014 18:26
Herman Van Rompuy.
Herman Van Rompuy.

Evropská unie kvůli napjaté situaci okolo ukrajinského poloostrova Krym pozastavuje rozhovory s Ruskem o vízech a obchodní dohodě, řekl Herman Van Rompuy, který předsedal mimořádnému summitu lídrů osmadvacítky. EU zároveň žádá rychlé zahájení přímých jednání mezi vládou v Kyjevě a Moskvou.

Pokud v příštích dnech takové rozhovory, které mohou být zprostředkovány na mezinárodní úrovni, nepřinesou výsledek, pohrozila unie sadou dalších kroků, včetně zákazu cestování či zmrazení majetku určitých osob.

Na Krymu už několik dnů operují ruští vojáci. Krymský autonomní parlament dnes zároveň rozhodl o odtržení černomořského poloostrova od Ukrajiny a připojení k Rusku.

Jak uvedl britský premiér David Cameron, dostali nyní Evropská komise a evropští diplomaté za úkol začít na opatřeních okamžitě pracovat. "Jsme pro rozhovory, ale ty musejí začít velmi, velmi brzy. Nemůžeme přijmout, aby bez nich Rusko v místě vytvořilo novou situaci," vysvětlil britský premiér. EU podle něj také souhlasí s tím, že její členské státy, které patří do skupiny G8, se přestanou chystat na summit této skupiny naplánovaný do ruského Soči na červen.

Vážné a dalekosáhlé následky pro vztahy mezi osmadvacítkou a Ruskou federací, včetně širokého vějíře ekonomických oblastí, prý také bude mít další ruské počínání vedoucí k destabilizaci situace.

"Rozhovory musejí začít během několika dnů a v omezeném čase přinést výsledky. Pokud výsledky nebudou, rozhodne EU o dodatečných opatřeních," citoval Van Rompuy ze závěrů dnešní schůzky. Podle Camerona je to "jasným varováním prezidentu (Vladimiru) Putinovi", že situaci dál destabilizovat nesmí.

Příští summit je naplánován na 20. a 21. března, původně se měl zabývat především hospodářskou a klimatickou politikou. Předseda komise José Barroso na tiskové konferenci zmínil také otázku energetické bezpečnosti, která je podle něj pro bezpečnost a stabilitu Ukrajiny klíčová. Zrychlí se podle něj práce na možnosti posílat energetické suroviny na Ukrajinu z Evropy a také na modernizaci tranzitního systému.

Prezidenti a premiéři unijních zemí dnes také ocenili zdrženlivý postoj ukrajinské vlády a vyzvali ji, aby dál pokračovala v přípravě svobodných voleb a ústavních reforem. Se situací v zemi dnes lídry EU osobně seznámil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk a podle diplomatů mělo jeho vystoupení, společně s dnešním americkým rozhodnutím o sankcích vůči Moskvě, za následek změnu původně chystaného méně tvrdého unijního postupu.

Summit v závěrech potvrdil připravenost unie pomoci Ukrajině v jejích hospodářských potížích. "Okamžitou prioritou je obnovení makroekonomické stability pomocí rozumné fiskální, měnové a kurzové politiky," uvedli lídři EU v závěrech summitu. Kyjev zároveň vyzvali k ambiciózním strukturálním reformám, včetně snahy bojovat s korupcí a zvyšovat transparentnost.

Unie také vyjádřila připravenost podepsat co nejdříve politickou část asociační dohody. Součástí balíčku hospodářské pomoci Kyjevu pak je jednostranné rozhodnutí EU začít ze své strany plnit podmínky zatím nepodepsané dohody o volném obchodu, tedy prakticky uvolnit cestu ukrajinskému zboží na evropský trh.

Lídři EU v prohlášení znovu odsoudili porušení ukrajinské suverenity a územní celistvosti z ruské strany a opět vyzvali Moskvu ke stažení jednotek na základny. Žádají také, aby mohli bez překážet pracovat mezinárodní pozorovatelé. Rozhodnutí parlamentu na Krymu o připojení k Rusku a o referendu, které by to mělo potvrdit, je podle EU v rozporu s ukrajinskou ústavou a tedy nelegální..

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé, policie má podezřelého

Zahraničí
17. 4. 2025

U Neapole se zřítila kabina lanovky. Čtyři lidé zemřeli, další zachránili

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ