Vztahy s USA
Sázka na Trumpa? Rusko si nedělá iluze, že se hned něco změní
15.01.2017 18:10
Moskva si nedělá žádné iluze, že by americký tlak na Rusko zeslábl hned po nástupu Donalda Trumpa do nejvyššího úřadu. Řekl to tajemník vlivné bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, považovaný za blízkého spolupracovníka prezidenta Vladimira Putina. Nový americký prezident se ujme úřadu příští týden.
"Samozřejmě, že za daných podmínek nemůžeme se zvolením Donalda Trumpa hovořit o zásadních změnách v rusko-amerických vztazích. Neděláme si iluze ohledně rychlého oslabení kroků ke strategickému zadržování Ruska," uvedl Patrušev v rozhovoru, který v pondělí zveřejní vládní list Rossijskaja gazeta. Z interview citovaly ruské tiskové agentury.
Ke zlepšení rusko-amerických vztahů bude podle Patruševa zapotřebí důsledná a usilovná práce. "Jsme k takové práci připraveni. Samozřejmě na základě rovnoprávnosti a vzájemného respektu," zdůraznil.
Patrušev současně tvrdil, že vláda Baracka Obamy neodůvodněně obviňuje Rusko z hackerských útoků na Ameriku, ale ignoruje skutečnost, že většina serverů se nalézá v USA a Washington je využívá k výzvědným a dalším cílům, zaměřeným na zachování americké dominance ve světě. Současně si postěžoval, že Rusko zaznamenalo "citelné zvýšení" pokusů zvenčí poškodit ruské počítačové systémy.
"Jsou to případy hackerských útoků, jakož i nepovolený sběr osobních údajů. Široce se využívají světoví operátoři a uplatňované metody se neustále vyvíjejí," prohlásil.
Sám Trump se v rozhovoru s listem The Wall Street Journal vyjádřil, že zatím ponechá v platnosti sankce proti Rusku, později by je ale mohl zrušit, jestliže Moskva projeví dostatek vstřícnosti. "Jestliže spolu vycházíte a jestliže by nám Rusko opravdu pomáhalo, proč by někdo nechával v platnosti sankce, když jiný dělá opravdu dobré věci?" uvedl Trump v rozhovoru.
Sankce proti Rusku
Protiruské sankce rozšířil na konci loňského roku prezident Barack Obama kvůli údajně ruským hackerským útokům na americké úřady a instituce. Západ uvalil na Rusko sankce v roce 2014 kvůli jeho počínání během krize na Ukrajině, která vyvrcholila tím, že Moskva anektovala autonomní poloostrov Krym, a ozbrojeným konfliktem na Donbasu mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.
Schůzka Putina s Trumpem
Čím dřív se uskuteční setkání nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa s kremelským vůdcem Vladimirem Putinem, tím lépe. V rozhovoru v americké televizi NBC to prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Stanovit přesné datum je na nich, dodal.
Putin podle mluvčího pošle Trumpovi k páteční inauguraci blahopřání, jak to vyžaduje diplomatický protokol. "Další už závisí na nich, bude to jejich rozhodnutí. Každopádně spolu budou muset jednat," konstatoval Peskov.
Média zaujala informace britského listu The Sunday Times, že Trump a Putin se sejdou několik týdnů po inauguraci, pravděpodobně v islandské metropoli Reykjavíku. Summit by se tak uskutečnil v místech, kde se v roce 1986 konalo historické setkání Ronalda Reagana s Michailem Gorbačovem, které přispělo k omezení jaderných zbraní a k uvolnění napětí mezi supervelmocemi.
Po zveřejnění zprávy ale následovala rychlá dementi. Informaci popřely zdroje z Trumpova štábu, o přípravě vrcholného setkání neví nic Peskov ani islandské úřady.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.