Slovensko vydalo Rusku k trestnímu stíhání čtyřicetiletého muže podezřelého z účasti na teroristických útocích skupiny vedené Šamilem Basajevem, které si v roce 2006 vyžádaly lidské životy. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na ruskou tajnou službu FSB. Slovenské úřady se ke zprávě zatím nevyjádřily. Dotyčný Aslan Jandijev byl podle upřesnění FSB přepraven letecky z Bratislavy do Moskvy už v úterý 17. července.
"Vyšetřovaný se podílel na organizování a realizaci série teroristických činů s použitím podomácku vyrobených silných výbušných zařízení," sdělila podle agentury TASS tajná služba. Tyto útoky byly spáchány před dvanácti lety v širším centru metropole Severní Osetie Vladikavkazu na jihu Ruska a vyžádaly si životy místních obyvatel. Počet mrtvých zpráva neuvádí.
Před trestním stíháním utekl Jandijev podle FSB s pomocí falešných dokumentů v roce 2010 do zahraničí. Svůj pobyt se snažil legalizovat ve Švýcarsku, v Nizozemsku a v dalších evropských zemích. V roce 2011 byl pak na základě zatykače vydaného ruskými úřady zadržen na Slovensku, kde se sedm let snažil prostřednictvím soudů zabránit své extradici.
Jandijev podle serveru pravda.sk veškerá obvinění popírá. Tvrdí, že trestné činy, z nichž je obviňován, byly spáchány v době, kdy se v nemocnici léčil z následků mučení. Jandijevův advokát Lukáš Opett řekl, že jeho mandanta v Rusku zadržela a vyslýchala policie, přičemž se ho snažila přimět k přiznání mučením.
Pravda.sk s odvoláním na Opetta rovněž uvádí, že Výbor OSN pro lidská práva v Ženevě vydal 21. června předběžné opatření, podle něhož se Slovensko mělo zdržet Jandijevova vydání po dobu jednání výboru o tomto případu. Zabývat se měl tím, zda nebude extradicí porušeno mezinárodní právo s ohledem na možnost, že by Jandijev mohl být vystaven mučení.
Slovenské ministerstvo spravedlnosti sdělilo, že rozhodnutí výboru OSN nejsou právně závazná a že Jandijev naposledy neuspěl se stížností u Evropského soudu pro lidská práva a slovenského ústavního soudu, kterými se snažil zabránit vydání do Ruska k trestnímu stíhání. Podle mluvčí ministerstva Zuzany Drobové Slovensko nevyhovělo žádosti výboru OSN z důvodu zmiňovaných rozhodnutí soudů a také v obavě, že Jandijev představuje bezpečnostní hrozbu. Pokud by Jandijev nebyl do středy vydán, musel by být na Slovensku propuštěn z vydávací vazby.
Slovensko dostalo od Ruska záruky, že zástupce slovenského velvyslanectví v Moskvě bude moci Jandijeva v Rusku navštívit a hovořit s ním. Podobně Slovensko postupovalo již v minulosti, kdy Rusku vydalo k stíhaní jinou osobu.
Postup Bratislavy v případu kritizovaly nevládní organizace. Například slovenská pobočka Amnesty International dříve tvrdila, že vydáním Jandijeva Rusku Slovensko poruší své mezinárodní závazky v oblasti lidských práv.