Směr samostatnost. Rebelové pořádají vlastní volby

Zahraničí
23. 9. 2014 11:30
Vlajka Doněcké lidové republiky.
Vlajka Doněcké lidové republiky.

Proruští povstalci z východu Ukrajiny dnes oznámili, že nedovolí na území svých mezinárodně neuznávaných "lidových republik" uspořádat 26. října ukrajinské parlamentní volby, ale místo toho si uspořádají 2. listopadu vlastní hlasování.

"Plánujeme uspořádat 2. listopadu volby do parlamentu Doněcké lidové republiky a volby hlavy republiky. Žádné další volby nechystáme," řekl agentuře Interfax "premiér" doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko. Totéž ohlásil také předák luhanských rebelů Alexej Karjakin. Sice rebelům až dosud podle agentury ITAR-TASS chybí volební zákon, ale prý jej do listopadového hlasování stihnout vypracovat a přijmout.

Ukrajinský parlament v nedávno přijatém zákonu, udělujícím povstaleckým územím rozsáhlou autonomii a široké pravomoci, předpokládal, že se zde místní volby odehrají 7. prosince. To však rebelové odmítli.

Aktuální momentka z Doněcku.Ukrajinská ústřední volební komise nedávno připustila, že na východě země se předčasné parlamentní volby uskuteční jen v menší části volebních okrsků Doněcké a Luhanské oblasti, kde od dubna probíhaly tvrdé boje mezi ukrajinskou armádou a oddíly separatistů.

S ohledem na linii fronty je volební komise schopna zajistit hlasování v devíti z 21 volebních okrsků v Doněcké a ve čtyřech z jedenácti v Luhanské oblasti.

Povstalci, kteří zbytek obou oblastí ovládají, ukrajinské volby neuznávají a označují je za záležitost "cizího státu".

Brusel vojensky nezasáhne

Evropská unie vylučuje možnost vojenského zapojení do konfliktu na Ukrajině. Dnes to na Dni německého průmyslu v Berlíně řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní je ale nutné zachovat evropské sankce proti Rusku a vyvinout tlak na to, aby Moskva přestala narušovat územní celistvost Ukrajiny.

"Sankce nejsou samoúčelné. Byly a jsou přijímány teprve v okamžiku, kdy jsou nevyhnutelné. Vylučujeme možnost vojenského konfliktu, na druhé straně ale je třeba dát jasně najevo, že nepřistoupíme na porušování určitých principů," řekla Merkelová.

"Děkuji vám, že stále dáváte najevo, že bezpečné a spolehlivé rámcové podmínky jsou pro hospodářství zásadní, a proto jste ochotni nést bolestivé následky sankcí," uvedla k zástupcům největších německých průmyslových podniků.

Merkelová na Dni německého průmyslu."Není to bezvýznamný konflikt, má zásadní význam. Protože pokud přestane v Evropě platit územní celistvost jako nedotknutelný a nezpochybnitelný princip, pak je ohroženo i mírové soužití v Evropě," řekla kancléřka o ukrajinském konfliktu. Zdůraznila, že stabilita a mír jsou také zásadní podmínky pro hospodářský rozvoj evropských zemí.

"Ukrajina má jako každý suverénní stát právo sama si rozhodnout o svém mezinárodním směřování," uvedla dále Merkelová. Německo, které plnou suverenitu získalo až před čtyřiadvaceti lety po svém sjednocení, podle kancléřky díky své historické zkušenosti ví, nakolik je suverenita důležitá, a je odhodláno pomáhat ostatním zemím jejich suverenitu bránit.

Autor: ČTK , ITAR-TASS, INTERFAXFoto: archiv

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ