Smíření prezidenta Moldávie s <span>„banditou“ z Podněstří</span>

Zahraničí
11. 4. 2008 18:14
Etnický Rumun a komunista s ruským jménem Voronin s mapou Moldávie.
Etnický Rumun a komunista s ruským jménem Voronin s mapou Moldávie.

Moldavský prezident Vladimir Voronin se dnes dohodl s vůdcem proruských separatistů z mezinárodně neuznávaného Podněstří Igorem Smirnovem na postupném urovnání konfliktu. Šlo o první jednání obou stran od roku 2006 a první schůzku obou vůdců od roku 2001.

"Moldavský prezident Vladimir Voronin a vůdce Podněstří Igor Smirnov se dohodli pokračovat v setkáních, aby postupně urovnali všechny problémy nahromaděné mezi Kišiněvem a Tiraspolem," oznámila prezidentská kancelář.

Schůzka ve městě Bendery v Podněstří trvala půldruhé hodiny. Oba činitelé se dohodli rychle povolat pracovní skupiny, které by jednaly o bezpečnosti a odzbrojení a společných projektech v infrastruktuře, sociální oblasti a kultuře.

Voronin také slíbil zasadit se u Evropské unie a Spojených států, aby zrušily podněsterským činitelům zákaz vstupu. 

Komuniké se vůbec nezmínilo o možnosti obnovit jednání ve formátu 5+2, které se dříve konaly za účasti Moldávie, Podněstří, Ruska, Ukrajiny a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jakož i USA a Evropské unie v roli pozorovatelů.

Voronin a Smirnov se naposledy setkali v srpnu 2001. Moldavský prezident se poté zapřisáhl, že se s "tím banditou a separatistou Smirnovem" už nikdy nesetká.

V Podněstří, představující úzký pruh území mezi řekou Dněstr a Ukrajinou a obývané převážně ruskojazyčnou menšinou, se odtrhlo od ještě sovětského Moldavska v roce 1990.

A sice v předtuše, že by rumunskojazyčná většina mohla usilovat o sloučení se západním sousedem, což se však nestalo.

V roce 1992 vypukly ozbrojené střety, které si vyžádaly několik stovek mrtvých. Obě strany oddělily ruské jednotky, které už v oblasti zůstávají, navzdory slibům jejich stažení.

I přes hospodářskou a politickou podporu Moskvy však Podněstří nezískalo oficiální uznání od mezinárodního společenství. V roce 2006 místní obyvatelé v referendu odmítli moldavskou nabídku na autonomii a hlasovali pro nezávislost a příští sjednocení s Ruskem.

Foto: AP a Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ