Moldavský prezident Vladimir Voronin se dnes dohodl s vůdcem proruských separatistů z mezinárodně neuznávaného Podněstří Igorem Smirnovem na postupném urovnání konfliktu. Šlo o první jednání obou stran od roku 2006 a první schůzku obou vůdců od roku 2001.
"Moldavský prezident Vladimir Voronin a vůdce Podněstří Igor Smirnov se dohodli pokračovat v setkáních, aby postupně urovnali všechny problémy nahromaděné mezi Kišiněvem a Tiraspolem," oznámila prezidentská kancelář.
Schůzka ve městě Bendery v Podněstří trvala půldruhé hodiny. Oba činitelé se dohodli rychle povolat pracovní skupiny, které by jednaly o bezpečnosti a odzbrojení a společných projektech v infrastruktuře, sociální oblasti a kultuře.
Voronin také slíbil zasadit se u Evropské unie a Spojených států, aby zrušily podněsterským činitelům zákaz vstupu.
Komuniké se vůbec nezmínilo o možnosti obnovit jednání ve formátu 5+2, které se dříve konaly za účasti Moldávie, Podněstří, Ruska, Ukrajiny a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jakož i USA a Evropské unie v roli pozorovatelů.
Voronin a Smirnov se naposledy setkali v srpnu 2001. Moldavský prezident se poté zapřisáhl, že se s "tím banditou a separatistou Smirnovem" už nikdy nesetká.
V Podněstří, představující úzký pruh území mezi řekou Dněstr a Ukrajinou a obývané převážně ruskojazyčnou menšinou, se odtrhlo od ještě sovětského Moldavska v roce 1990.
A sice v předtuše, že by rumunskojazyčná většina mohla usilovat o sloučení se západním sousedem, což se však nestalo.
V roce 1992 vypukly ozbrojené střety, které si vyžádaly několik stovek mrtvých. Obě strany oddělily ruské jednotky, které už v oblasti zůstávají, navzdory slibům jejich stažení.
I přes hospodářskou a politickou podporu Moskvy však Podněstří nezískalo oficiální uznání od mezinárodního společenství. V roce 2006 místní obyvatelé v referendu odmítli moldavskou nabídku na autonomii a hlasovali pro nezávislost a příští sjednocení s Ruskem.
Foto: AP a Profimedia