Smrt Alexandrovců Rusy otřásla. Zazpívat měli v Aleppu

Zahraničí
25. 12. 2016 18:11
Pátrání po obětech leteckého neštěstí.
Pátrání po obětech leteckého neštěstí.

Do hledání těl obětí nedělní letecké katastrofy v Černém moři se zapojilo už 32 lodí, pět vrtulníků a desítky potápěčů. Ruská armáda povolala na pomoc dalších 1300 vojáků. Letoun s členy světoznámého Alexandrovova pěveckého souboru se dnes ráno zřítil do moře nedaleko černomořského Soči. Zemřelo všech 92 lidí na palubě.

Armáda do hledání obětí zapojila i dálkově řízené miniponorky a bezpilotní aparáty. Hledání obětí a trosek se rozšířilo i na území sousední Abcházie, gruzínské provincie, která po válce Gruzie s Ruskem v roce 2008 vyhlásila s pomocí Moskvy nezávislost.

Dosud bylo nalezeno deset mrtvých. Jejich těla jsou převážena do Moskvy, kde proběhne identifikace a ohledání.

Trup letounu, v němž je podle některých odborníků zřejmě největší počet mrtvých těl, zatím nalezen nebyl. Černé skříňky, které obsahují záznam datové a hlasové komunikace na palubě, nebyly vybaveny vlastní signalizací a může být obtížné je najít. Ministr dopravy Maxim Sokolov k tomu poznamenal, že hledání obětí může trvat dlouho.

Smrt členů pěveckého souboru, který mnozí považovali za symbol země, Ruskem otřásla s mimořádnou silou. Centrální a regionální televizní kanály ruší zábavné programy, vlajky na státních budovách po celé zemi jsou spouštěny na půl žerdi.

V Moskvě u sídla Alexandrovova souboru živelně vznikl improvizovaný památník, k němuž lidé přinášejí květiny a svíčky. Květiny a věnce se během dne objevily i u televizního centra v moskevském Ostankinu, kam Moskvané přicházejí uctít památku devíti novinářů, kteří v letadle cestovali.

Měli vystoupit v Aleppu

Alexandrovci měli vystoupit v Aleppu, největším syrském městě nedávno dobytém syrskou armádou. Podle ruských médií byla ve městě k ochraně ruských umělců připravena speciální jednotka čečenských bojovníků.

V oficiální zprávě ministerstva obrany se uvádí, že zpěváci mířili na ruskou leteckou základnu Hmímím v provincii Latákíja. O Aleppu se však v soustrastném telegramu zaslaném do Kremlu zmínil i syrský prezident Bašár Asad. Alexandrovci se podle něj měli "s obyvateli Aleppa podělit o radost" z dobytí města.

Ruští umělci občas zajíždějí do Sýrie, aby vystoupili před obyvateli dobytých území. Letos v květnu například hrál ve zničeném letovisku Palmýře ruský orchestr řízený známým ruským dirigentem Valerijem Gergijevem.

Autor: ČTK , TASSFoto: ČTK/AP/Viktor Klyushin

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ