Ukrajinská armáda stahuje podle Kyjeva stále těsněji smyčku kolem Doněcka. Z okolí milionového města, do kterého už údajně pronikli někteří provládní gardisté, jsou hlášeny těžké boje. Ukrajinská média hovoří u koridorech, které byly zřízeny k útěku civilního obyvatelstva.
Ukrajinské vojsko postupuje na Doněck ovládaný separatisty z jihu, že severu a západu. V uplynulých dnech se ukrajinským vojákům podařilo dobýt několik dalších měst a vesnic v okolí Doněcka. Velmi tvrdě se bojuje o hornické a průmyslové město Šachtarsk (Šachťorsk), které spojuje Doněck s dalšími oblastmi na východě, jež ovládají separatisté.
Na rusko-ukrajinské se neumenšují proudy uprchlíků, kteří utíkají před boji. Podle některých údajů už do Ruska uprchlo až 730 tisíc Ukrajinců.
Východoukrajinský Luhansk se v důsledku bojových operací ocitl v katastrofální situaci, bijí dnes na poplach ukrajinská média. Téměř půlmilionové město opustila polovina obyvatel, v nelidských podmínkách v Luhansku zůstaly nemajetné rodiny a důchodci, kteří nemají peníze na cestu do bezpečí.
V Luhansku neteče pitná voda, nefunguje dodávka elektřiny, nejezdí veřejná doprava, vypadla telefonní síť a přerušilo se internetové spojení.
Město je ve stavu humanitární, ale i ekologické katastrofy, napsal zpravodajský server Cenzor. Kvůli žalostnému stavu komunálních služeb ochromených ostřelováním i nedostatkem paliva se z města nevyvážejí odpadky. V důsledku vysokých letních teplot se ve městě šíří zápach a hrozí epidemie.
Obytné čtvrti Luhanska jsou bez vody a bez proudu už zhruba týden. Telefonní a internetové spojení nefunguje nejen v centru města, ale ani v jeho širším okolí. Místní vodárna přestala v důsledku bojových operací upravovat vodu a dodávky pitné vody se zastavily.
Prakticky nepřetržité ostřelování města způsobilo škody na městském majetku v takové míře, že se zajišťování životních funkcí Luhanska zastavilo, píše Cenzor.
Největším problémem jsou podle městských úřadů výpadky v dodávkách elektřiny. Jejich obnova závisí na zakoupení a dovezení náhradních dílů, což je však vzhledem k bojovým operacím nemožné.
"Lidé se stali rukojmími války. Jsou nuceni žít v podmínkách ozbrojené konfrontace, bez spojení se světem. Z obchodů, které ještě fungují, mizí každým dnem zbytky zásob. Zvlášť citelný je nedostatek léků, otevřeno je pouze několik lékáren," uvedl ukrajinský server.
Při palbě z raketometů a granátometů byly vážně poškozeny tři polikliniky a čtyři luhanské nemocnice. Dále umírají civilisté. Hospitalizováno je mnoho lidí, kteří byli zraněni při ostřelování města, uvádí Cenzor.
Ukrajinská vláda vydala prohlášení, v němž vyzvala civilní obyvatelstvo, aby vyklidilo oblasti kontrolované povstalci. "Civilisté by měli opustit oblasti ovládané teroristy," uvedl v pondělí armádní mluvčí Andrij Lysenko.
Podle ukrajinských novinářů však mnozí Ukrajinci nemají na faktickou evakuaci v přeplněných a často i předražených vlacích a autobusech dost prostředků. V Luhansku i v dalších městech tak zůstávají sociálně slabí Ukrajinci, důchodci a rodiny s dětmi.
Otazníky nad překročení hranic ukrajinskými vojáky
Proruští povstalci dnes ráno zahájili palbu na skupinu téměř dvou set neozbrojených ukrajinských vojáků a pohraničníků, kteří se vraceli z ruské strany hranic. Oznámilo to v Kyjevě velení ukrajinské armády. Dvě jednotky příslušníků ukrajinských ozbrojených složek překročily v noci na pondělí hranici v kritické situaci, když jim v přestřelce se separatisty údajně došla munice. Dnes se vojáci a pohraničníci vydali na cestu zpět.
Přestože 195 mužů překročilo hranici na Ukrajinu beze zbraně, stali se dnes ráno terčem ostřelování vedeného z povstaleckých pozic, oznámil armádní mluvčí Andrij Lysenko. Informaci o případných obětech zatím nemá k dispozici.
Podle pondělních zpráv ruských médií vojáci a pohraničníci na ruskou stranu hranic přeběhli a požádali tam o azyl. Skutečnost, že se velká většina z nich hned následující den vrátila na Ukrajinu, však ruskou verzi incidentu nepotvrzuje.
Kyjev tvrdí, že jednotka kryla palbou jiný ukrajinský oddíl, který se snažil probít z povstaleckého obklíčení. Když vojákům došly náboje, přešli přes hraniční přechod do Ruska, kde byli krátce internováni.