Ukrajinská policie zabavila servery kyjevské softwarové firmě MEDoc, která je podezřelá z šíření škodlivého programu, jenž následně pronikl do počítačů velkých firem po celém světě. Oznámil to šéf ukrajinské kybernetické policie Serhij Demyďuk. Podle tajné policie SBU byl incident součástí širšího plánu na destabilizaci Ukrajiny.
Podle policistů hackeři na aktualizační server ukrajinské firmy umístili škodlivý malware, který se pak s novou verzí softwaru dostal do počítačů po celém světě. Jednalo se o tzv. ransomware, který uzamkne napadené zařízení a za odblokování přístupu k souborům požaduje výkupné. Nejvíce byli zasaženy ukrajinské banky a podniky, potížím se ale nevyhnuly ani zahraniční společnosti, například dánská lodní společnost Maersk nebo francouzská banka BNP Paribas.
Firma MEDoc jakoukoli odpovědnost za šíření škodlivého softwaru odmítá. Útok musel být podle policistů připravován dlouhé měsíce a stáli za ním nepochybně zkušení hackeři, kteří rozpoznali zranitelnost daňových programů MEDoc.
Šéf ukrajinské kontrarozvědky Vasyl Hrycak na tiskové konferenci v Kyjevě prohlásil, že šíření ransomwaru bylo jen krycím manévrem, protože za akcí se skrýval širší záměr destabilizovat Ukrajinu. "Vyděrači získali jen 12 tisíc dolarů (asi 300 tisíc korun). Za útokem stojí hackerské skupiny, které napadly ukrajinské energetické podniky a finanční instituce už dřív," řekl Hrycak.
Cílem celé akce byla podle šéfa SBU destabilizace vnitropolitické situace na Ukrajině. "Další si domyslete sami," řekl novinářům v narážce na odpovědnost Ruska.
Policisté chtějí podle dřívějších zpráv firmu MEDoc obvinit, protože nereagovala na opakovaná varování o problémech se zabezpečením svého vybavení. Útok z 27. července zasáhl počítače v nejméně 65 zemích světa, přičemž odborníci na počítačovou bezpečnost virus poprvé zaznamenali právě u uživatelů softwaru MEDoc.