Moskevská radnice ujistila veřejnost, že neplánuje návrat renovovaného pomníku Felixe Dzeržinského na náměstí Lubjanka. Monumentální památník zakladatele sovětské tajné policie byl z centra Moskvy odstraněn počátkem 90. let a v příštích měsících má projít rekonstrukcí. To vyvolalo spekulace médií, že se Dzeržinskij na staré místo vrátí.
Socha přezdívaná Železný Felix, jejímž tvůrcem byl osvědčený sochař stalinské éry Jevgenij Vučetič, byla zařazena do seznamu ruského kulturního dědictví. Plných 30 let bronzové dílo vévodilo stejnojmennému náměstí, kde bylo i sídlo obávané sovětské tajné služby KGB. Po nevydařeném puči proti perestrojce v srpnu 1991 byl pomník demontován a přenesen do lapidária zvaného Park umění. Tam jedenáctitunový kolos na svůj další osud čeká dodnes.
Potomek polských šlechticů Dzeržinskij byl zakladatelem Všeruské mimořádné komise pro boj s kontrarevolucí a sabotáží, která do dějin bolševického teroru vstoupila pod označením VČK (Čeka). Obávaná tajná policie pod jeho vedením řídila krvavé represe proti odpůrcům sovětského režimu, organizovala provokace, únosy a popravy.
Od roku 1922 až do své smrti o čtyři roky později Dzeržinskij řídil Státní politickou správu při lidovém komisariátu (ministerstvu) vnitra (GPU NKVD). Ta byla přímým předchůdcem pozdějšího Výboru státní bezpečnosti (KGB).
Sochař Vučetič je autorem řady jiných monumentálních soch ze sovětské éry, například pomníku vojáků Rudé armády v berlínském parku Treptow nebo památníku Matka vlast na Mamajově mohyle ve Volgogradu.
Jeho Dzeržinskij 20 let po svém ústupu z centra metropole značně zchátral a podle expertů potřebuje okamžitou rekonstrukci. Zařazení do seznamu kulturních památek k ní zajistilo potřebné prostředky. Po renovaci se prý socha vrátí zpět do Parku umění.