Spor o Britskou radu v Rusku se <span>vyostřuje</span>

Zahraničí
16. 1. 2008 15:04
Zavřená pobočka Britské rady v Petrohradě.
Zavřená pobočka Britské rady v Petrohradě.

Zavřená pobočka Britské rady v Petrohradě.Britská rada, vzdělávací a kulturní instituce Spojeného království, byla pro dnešek nucena uzavřít svou pobočku v Petrohradě. Její zaměstnanci byli totiž předvoláni ruskou tajnou službou k výslechům. Šéf britské diplomacie označil postup Moskvy za "zcela nepřijatelný".

"Dnes máme zavřeno, protože naši pracovníci jsou vyslýcháni," řekl ředitel Britské rady v Rusku James Kennedy. Doufá, že ve čtvrtek bude zase otevřeno.

Při jiném incidentu byl šéf petrohradské pobočky Stephen Kinnock ještě v noci krátce zadržen ruskými policisty. Prý ho podezírali, že řídil vozidlo pod vlivem alkoholu.

Britský ministr zahraničí David Miliband odsoudil ruský postup. "Veškeré zastrašování či šikanování činitelů (Britské rady v Rusku) je samozřejmě naprosto nepřijatelné," řekl.

Miliband také oznámil, že ruský velvyslanec v Británii byl povolán na ministerstvo zahraničí, aby se mu připomnělo, že veškeré aktivity rady v Rusku jsou "zcela legální".

Moskva už v pondělí ohlásila sankce proti Britské radě, která odmítla uposlechnout výzev úřadů uzavřít své pobočky v Petrohradu a Jekatěrinburgu, působící údajně v rozporu s ruskými zákony.

Ruská tajná služba vás "ochrání"

Federální bezpečnostní služba (FSB), nástupkyně někdejší komunistické tajné policie KGB, v úterý oznámila, že si předvolá ruské zaměstnance rady, aby je prý ochránila před britskými provokacemi.

Pokud by rada byla nucena uzavřít své pobočky v Rusku, podle Milibanda na tom prodělají jedině ruští občané, kteří služeb rady využívali, a reputace ruské vlády.

Rusko-britské vztahy jsou nyní označovány za nejhorší od konce studené války. Vztahy mezi Londýnem a Moskvou se zhoršily například kvůli odmítnutí Moskvy vydat Andreje Lugového, kterého britský Scotland Yard podezřívá z vraždy někdejšího agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka.

Lugovoj, který byl v prosinci zvolen poslancem Státní dumy, obvinění odmítá. Moskva zase od Londýna neúspěšně žádá vydání někdejšího oligarchy Borise Berezovského, který v Británii získal politický azyl, podobně jako čečenského emisara Achmeda Zakajeva. Londýn loni v létě reagoval na neochotu vydat Lugového vyhoštěním čtyř ruských diplomatů z Británie, Moskva zvolila v odvetě stejný postup.

Foto: Reuters

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ