Gruzie dnes oznámila, že na jejím území může zůstat ruský voják, který prý nedávno údajně zběhl a dostal se do rukou gruzínských sil u hranic se separatistickou Jižní Osetií. Moskva v této souvislosti Tbilisi obvinila, že ruského vojáka Gruzíni unesli a nyní mu brání v návratu ke své jednotce. Hovoří o "informační provokaci". Okolnosti případu, kdy a jak k němu došlo, jsou nejasné.
Podle ruského serveru NEWS.ru.com voják s hodností mladšího seržanta požádal gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho o poskytnutí politického azylu.
"Zavolali jsme jeho rodičům a pozvali jsme je do Gruzie. V Rusku mu hrozí vězení," řekl v gruzínské televizi ministr zahraničí Grigol Vašadze. Gruzie podle jeho slov požádala Švýcarsko, které po přerušení diplomatických styků mezi oběma zeměmi zastupuje zájmy Ruska, aby se jeho zástupce přijel do Tbilisi na zběhlého ruského vojáka podívat a mohl konstatovat, že je s ním dobře zacházeno.
Voják Alexandr Gluchov podle gruzínských úřadů prohlásil, že opustil své stanoviště na hranicích Gruzie s Jižní Osetií kvůli špatnému zacházení v ruské armádě.
Byl prý stále hladový, musel snášet špatné hygienické podmínky a byl prý také od nadřízených šikanován. Jeho čin ale nemá žádný politiký podtext, prohlásil Gluchov rozhovoru s ruskou rozhlasovou stanicí Echo Moskvy. Učinil tak z osobních důvodů.
Teď se rozhodl žít v Gruzii, o změně občanství ale dosud nepřemýšlel. V Tbilisi mu prý pomáhají s hledáním bytu a práce.
Matka mladšího seržanta prohlásila,že její syn si na vojenskou službu nikdy nestěžoval a že nevěří, že by utekl dobrovolně. Vždy podle ní říkal, že na vojně je všechno normální. Nyní se prý rodičům ale neozývá.
Ruská strana gruzínské tvrzení odmítla. Voják prý sloužil v armádě dobře, nadřízení mu prý nikdy nic nevytýkali. Podle ruského ministerstva obrany byl voják unesen a byl na něj vyvíjen psychický i fyzický nátlak. Do odchodu do civilu mu prý zbývaly pouhé čtyři měsíce, když se vrátí, může je prý bez problému dosloužit.
Rusko a Gruzie svedly loni v srpnu krátkou válku, která vypukla poté, co se Tbilisi pokusilo silou získat zpět pod svou kontrolu separatistickou Jižní Osetii.
Rusko reagovalo vpádem do Gruzie, jeho jednotky rychle vytlačily gruzínské síly z Jižní Osetie a následně pronikly hluboko do gruzínského vnitrozemí.
Po válce Moskva také diplomaticky uznala Jižní Osetii a další odštěpeneckou gruzínskou provincii Abcházii za nezávislé státy.
Foto: NEWS.Ru a RTV