Svět bude nebezpečnější, varuje Rusko Washington

Zahraničí
22. 10. 2018 12:50
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Případné vypovězení rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF - Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) ze strany Washingtonu učiní svět nebezpečnějším, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Pokud USA začnou vyvíjet nové rakety, bude podle něj Moskva nucena reagovat adekvátně s cílem obnovit vojenskou rovnováhu. Peskov zároveň odmítl tvrzení USA, že Rusko smlouvu porušuje.

INF byla prvním dokumentem v historii, který odstranil celou třídu jaderných zbraní. Odstoupení od smlouvy z roku 1987, která zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů, ohlásil v sobotu americký prezident Donald Trump. NATO jeho rozhodnutí podpořilo. Z porušování smlouvy se vzájemně obviňují obě strany.

Oficiálně však Rusko podle Peskova o tomto kroku zatím informováno nebylo. V Moskvě nicméně jedná bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton, který podle dřívějších zpráv amerického tisku přivezl oficiální zprávu o záměru USA smlouvu vypovědět.

Bolton se má sejít se šéfem ruské bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem a s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Během dvoudenní návštěvy má jednat i s prezidentem Vladimirem Putinem.

Lavrov podle agentury Reuters prohlásil, že čeká od Washingtonu vysvětlení jeho záměru.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Alexander Zemlianichenko

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ