Tajemství rudého obchoďáku. Přímo proti Kremlu

Zahraničí
12. 8. 2015 06:07
Spořádaná fronta na ponožky. V SSSR bylo nedostatkovým zbožím téměř všechno (archivní snímek).
Spořádaná fronta na ponožky. V SSSR bylo nedostatkovým zbožím téměř všechno (archivní snímek).

V tajném oddělení tam nakupovali potentáti i Gagarin. Občas zbylo lepší zboží i na prostý lid. Slavný obchodní dům GUM v Moskvě je zrcadlem dějin společnosti. Teď má i encyklopedii.

Když se v červnu 1932 zastřelila zřejmě dvěma ranami do srdce sedmatřicetiletá Stalinova manželka Naděžda Allilujevová (příčina smrti se tajila), vystavili rakev s tělem v obchodním domě GUM (Státní univerzální obchod). Dnes se na stejném místě konají módní přehlídky. Mezi masami lidí, kteří se na nebožku přišli podívat, bylo i mnoho těch, kdo chtěli zblízka vidět sovětskou věrchušku. Jindy to nešlo.

Někteří spatřili Stalina se slzami v očích, smrt choti ho zdrtila. Bylo to poprvé a naposledy, kdy se sovětský vůdce na veřejnosti neuměl ovládnout. Uvádí to rozsáhlá encyklopedie o nejslavnějším sovětském a ruském nákupním centru, jež právě vyšla.

Současná podoba obchodního domu GUM (snímek z roku 2009).GUM na Rudém náměstí přímo naproti Kremlu není ledajaký obchodní dům. Procházely jím dějiny. Je svého druhu institucí, v jejíchž výkladech se odráží pohnutý život země, jaký byl, respektive jaký pánové i kmáni chtěli, aby byl. Malý ráj v chronickém komunistickém nedostatku, kde si zákazníci často rvali z rukou spodní prádlo či boty.

"Když se ráno v osm otevřely vchody a dovnitř se vřítily davy, létaly tašky a kufry vzduchem," vzpomíná Irina Volkovová, jež tady prodává už čtyřicet let. Mnozí koupěchtiví byli z provincií, kde nebyly k dostání ani základní věci.

Budova jako z pohádky

GUM postavili ještě za cara, roku 1893, na místě chaotických trhů. Byla to unikátní náhrada, luxusní budova jako z ruských pohádek inspirovaná nákupními pasážemi západní Evropy. Vnitřní prostory dlouhé 250 a široké 88 metrů nabízely na třech patrech 350 obchodů. Poprvé na Rusi se tu u zboží objevily cenovky.

Po revoluci roku 1917 začali bolševici obchody znárodňovat, za další čtyři roky Vladimir Iljič Lenin inicioval otevření obchodního domu jako státního. Do té doby značila zkratka GUM Hlavní univerzální obchod. Měl to být symbol blahobytu v zemi, kde se kvůli strašné bídě vyskytoval kanibalismus. Čtěte TÝDEN!

* Jaké zboží GUM nabízel svým zákazníkům na začátku dvacátého století?

* Jakými dalšími transformacemi si známý obchodní dům prošel?

* Který sovětský vůdce zachránil existenci Gumu, který někteří  přední soudruzi chtěli strhnout? 

* Kdo měl přístup do legendárního 200. oddělení pro VIP?

ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE NYNÍ V PRODEJI.

Autor: Petr PodanýFoto: Profimedia , ČTK

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ