Teplý flek. Rusko se o své špiony umí postarat

Zahraničí
12. 1. 2011 13:30
Zasloužilí, odhalení rozvědčíci odcházejí do naftového průmyslu (ilustrační foto).
Zasloužilí, odhalení rozvědčíci odcházejí do naftového průmyslu (ilustrační foto).

Další z desítky neúspěšných ruských špionů, dopadených loni v létě v USA a vypovězených do vlasti, dostal prestižní místo ve státní firmě. Natalija Pereverzevová se minulý měsíc stala poradkyní šéfa koncernu Transněfť, oznámil dnes na titulní straně list Kommersant s odvoláním na své zdroje ve firmě, která je v Rusku monopolním přepravcem ropy.

Lukrativní místo v jiné ropné firmě získal ještě dříve další z dopadených špionů: Andrej Bezrukov se stal poradcem šéfa největšího ruského ropného koncernu Rosněfť a není vyloučeno, že ještě povýší. "Premiér Vladimir Putin plní slib postarat se o práci ruským špionům zatčeným v USA a zařídit jim veselý a sytý život," okomentoval tehdy Kommersant nové uplatnění bývalého rozvědčíka.

Ještě v říjnu se Anna Chapmanová, přezdívaná "agentka 90-60-90", stala poradkyní ve finančním ústavu Fondservisbank. Pracovní doba poradkyně je natolik pružná, že nebrání Chapmanové "pokračovat v dalších projektech", například v pózování pro pánské časopisy v erotickém prádle či v odstartování politické kariéry v mládežnickém hnutí vládnoucí strany Jednotné Rusko.

Pereverzevová žila se svým manželem Michailem Kucikem v Seattlu a v Arlingtonu ve státu Washingtonu pod krycími jmény Michael Zottoli a Patricia Millsová. Podle amerických úřadů se zabývali špionáží nejméně od roku 2004, není však zřejmé, čemu přesně se věnovali. Nejprve v USA studovali, pak se Kucik stal účetním a prodejcem automobilů, zatímco manželka se starala v domácnosti o malé děti.

Medveděv předává novou zástavu tajné službě FSB (prosinec 2010).Při zatčení jim Američané zabavili falešné pasy a 100 tisíc dolarů v hotovosti, při prohlídce domu nalezli také "náhodná čísla", která mohla sloužit k rozšifrování kódovaných zpráv. Oba se jako první přiznali k falešné totožnosti.

Zatčeni byli koncem června spolu s dalšími osmi "nelegály", tedy špehy žijícími pod falešnou identitou. Jedenáctému ruskému špionovi, zatčenému na Kypru a posléze propuštěnému na kauci, se podařilo uprchnout.

Ruští vyzvědači byli 9. července na vídeňském letišti v rámci největší známé výměny špionů od dob studené války vyměněni za čtyři Rusy, kteří byli dříve odsouzeni ve vlasti za údajnou špionáž pro Západ. Po návratu do Ruska se s rozvědčíky setkal premiér Vladimir Putin a prezident Dmitrij Medveděv jim udělil vysoká vyznamenání.

Moskva odhalení svých lidí přičítá zradě. V médiích se nejprve objevilo jméno plukovníka Ščerbakova, pak plukovníka Potějeva; oba před časem zběhli do USA. Ale podle komentátorů rozruch okolo údajného zrádce měl posloužit hlavně k odpoutání pozornosti od skandálního selhání rozvědky SVR a možná i k příští reorganizaci tajných služeb.

90-60-90. Nejslavnější ruská špionka posledních let se umí prodat.Na rozdíl od Bezrukova, který v USA pracoval ve věhlasné poradenské firmě, iniciativa zaměstnat bývalou špionku, ženu v domácnosti, jako poradkyni pro zahraniční operace Transněfti prý vzešla nikoli od vedení státu, ale ze samé firmy. Pereverzevová je prý hotová profesionálka a má i "bojová vyznamenání". V podniku se však prý ještě ani neobjevila.

Zdroje listu v aparátu vicepremiéra Igora Sečina nevylučují, že obdobné uplatnění ve státních firmách naleznou i další exšpioni. Někteří odborníci předpokládají, že bývalí špehové za léta života v USA získali povědomí o mezinárodním byznysu a skvělou angličtinu, skeptici se však domnívají, že novým zaměstnavatelům moc užitku nepřinesou a nové uplatnění představuje spíše jen poctu.

Transněfť se nedávno ocitla ve středu korupčního skandálu poté, co bloger Alexej Navalnyj zveřejnil dokumenty svědčící o rozkradení asi čtyř miliard dolarů (asi 75 miliard Kč podle současného kurzu) při stavbě ropovodu z východní Sibiře k Tichému oceánu za bývalého vedení firmy. Putinova vláda však zareagovala tím, že koncernu za stavbu úseku ropovodu do Číny veřejně poděkovala.


 

Autor: ČTK Foto: Profimedia , Maxim, Ria Novosti a archiv Kremlu

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ