Topolánek je <span>mírotvorce a excentrik</span>, nemá daleko k pěstím

Zahraničí
26. 1. 2009 10:12
Premiér Topolánek v Evropském parlamentu.
Premiér Topolánek v Evropském parlamentu.

Premiér Topolánek při návštěvě Kremlu.Jako mírotvůrce v plynovém konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, stoupence amerického radaru v Brdech, odpůrce "ruského imperialismu" i excentrika, který nemá daleko k pěstím, vykresluje dnes ruský list Vedomosti českého premiéra Mirka Topolánka. Půlstránkový portrét premiéra předsedajícího toto pololetí Evropské unii otiskl deník pod titulkem, který je údajně Topolánkovým citátem: "Lidé se zase bojí ruských vojáků."

Připomíná, že převzetí štafety rotujícího předsednictví EU provázely pověsti o možnosti prodloužit francouzské předsednictví díky aktivní roli Nicolase Sarkozyho při ukončení rusko-gruzínské války a zvládání světové finanční krize. Topolánek se také rozhádal s prezidentem Václavem Klausem, jehož nesmiřitelnost vůči EU kritizoval.

Definitivně se však premiér podle listu rozešel s prezidentem už během srpnovém rusko-gruzínském konfliktu, kdy Klaus stanul na straně Ruska kritikou neblahé role Gruzie ve sporu.

V době Pražského jara byl Topolánek 12letým hochem, píší Vedomosti.Topolánek tehdy zareagoval podle deníku dost ostře: připomenul prezidentovi, že za zahraniční politiku v Česku odpovídá ministerstvo zahraničí a vláda a že Gruzie reagovala na předem připravenou provokaci Moskvy, jejíž počínání přirovnal ke vpádu tanků v srpnu 1968.

Za pražského jara sice býval Topolánek dvanáctiletým hochem, ale jako premiér považuje umístění amerického radaru v Česku za nezbytné, aby se Česko uchránilo před ruskou hrozbou, píše deník.

Cituje také z Topolánkových výroků o "sílícím ruském imperialismu", kterými přesvědčoval Senát, aby souhlasil s příslušnými smlouvami, ačkoli proti stavbě radaru jsou podle průzkumů až dvě třetiny Čechů.

Úvod článku o Topolánkovi v listu Vedomosti."Díky urovnání plynového sporu mezi Ruskem a Ukrajinou se Topolánkovi podařilo dokázat efektivnost českého předsednictví v EU," míní Vedomosti.

Připomínají, že zpočátku Topolánek označoval spor za věc Ruska a Ukrajiny, ale když plyn přestal proudit do Evropy, pustil se do kyvadlové diplomacie mezi Kyjevem a Moskvou. Po návratu do Prahy na dotaz, zda jednání v Moskvě nezměnila české stanovisko k protiraketové obraně, s úsměvem odpověděl, že "viděl samotného Putina!".

"Extravagantní reakce českého premiéra málokoho udivila," píše deník s tím, že "v Česku si už zvykli na výstřední Topolánkovo chování".

Dodává, že podle své oficiální internetové stránky je premiér ženatý s Pavlou Topolánkovou a má dvě dcery a syna. To je sice formálně pravda, ale je třeba mít na zřeteli, že Topolánek před dvěma lety ženu opustil a začal žít s místopředsedkyní parlamentu Lucií Talmanovou, kterou přivedl do jiného stavu.

Česká vláda s členy Evropské komise v Praze.S manželkou se rozešel po skandálu, kdy poškodil auto fotoreportéra, který jej přistihl u domu milenky. Loni Topolánek tak silně strčil do fotoreportéra, který udělal snímek jeho ročního syna v kočárku, že fotograf udeřil hlavou do zdi.

"Topolánka kritizují nejen za sklon k fackování," poznamenává list a závěrem dodává, že předloni musel premiér vysvětlovat nečekanou zastávku vládního letadla na cestě z Bulharska v Rakousku a či později zase pořízení drahého terénního vozu Volvo.

Foto: Vedomosti, ČTK a AP
  

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Téměř 300 milionům lidí ve světě hrozí smrt hlady, uvádí zpráva

Zahraničí
17. 5. 2025
ilustrační foto

Trump oznámil, že bude v pondělí mluvit s Putinem o zastavení války na Ukrajině

Zahraničí
17. 5. 2025
ilustrační foto

Carlsenova partie proti 140.000 šachistů směřuje k remíze

Zahraničí
17. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ