Jen necelá desetina svobodných Rusek nyní touží provdat se za cizince. Po dlouhá desetiletí přitom sňatek s cizincem představoval pro ruské ženy a dívky vytouženou vstupenku do lepšího světa. Ještě před pouhými čtyřmi lety tento sen snila bezmála polovička Rusek.
Ale podle internetového průzkumu, o jehož výsledcích dnes informoval list The Moscow Times, mezitím zájem o vdavky s majitelem zahraničního pasu upadl ze 46 na devět procent.
ČTĚTE TAKÉ: Láska v době recese: chudší svatby a smutné nevěsty
Obezřetnost vůči svazku s cizincem dotázané ženy vysvětlovaly rozdíly v mentalitě a kultuře, jazykovými a právními obtížemi, jakož i možnými problémy s výchovou dětí v případě rozvodu.
Poznatky z on-line ankety korespondují i s čísly, podle nichž na počátku 90. let ročně emigrovalo z Ruska na šedesát až sto tisíc lidí, zatímco v posledních letech se tento proud ztenčil na tisíce. Ale přesná čísla o tom, kolik Rusek se provdalo do Evropy či Ameriky, nejsou k dispozici.
"Rusky se staly emancipovanějšími," míní Olga Machovská, psycholožka a autorka knihy o pokušeních sňatkové emigrace i častý host televizních debat na toto téma. Za dřívějšího režimu bývala svatba "hlavní cenou", kterou mohla sovětská žena získat.
Ale mezitím se Rusky naučily dělat kariéru, cestovat po světě a i z ruských edicí západních ženských žurnálů se mohly dozvědět, že sňatek není v životě to jediné, co je může potkat.
Svoji roli ve změně postojů mohly sehrát i spory rozvádějících Rusek se zahraničním manželem o potomky, kterým se v poslední době dostalo široké publicity, a také protizápadní propaganda ve státních médiích.
Statistika moskevské radnice o svatbách s cizinci nevykazuje žádné velké výkyvy, od 9304 sňatků v roce 2005 po 8284 svateb za osm měsíců letošního roku. Čísla ale zahrnují jak svazky, kdy jedním z partnerů je ruský občan či občanka, tak i sňatky, kdy oba novomanželé mají cizí pasy. Navíc dotyčný cizinec mnohdy bývá z Ukrajiny či Kazachstánu.
Ale na rozdíl od bohaté Moskvy či Petrohradu v ruských regionech touha provdat se do ciziny prý nijak neopadá. "Počet žen, které si přejí uzavřít sňatek s cizincem, se nijak nezmenšil," tvrdí Andrej Sokolov ze sňatkové agentury, jejíž název by se dal přeložit jako "Teplo domova". Zájem krajanek si vysvětluje nejen touhou zlepšit si životní úroveň, ale i představou, že cizinci na rozdíl od Rusů tolik nepropadají alkoholu a více se věnují rodině.
Skutečností zůstává, že na tisíc mužů v Rusku připadá 1160 žen a že alkoholismus bývá metlou zejména zapadlých provincií. Právě nadměrná spotřeba lihovin podle odborníků vede ke statisticky mnohem kratšímu životu ruských mužů než žen.
Foto: Profimedia