Turkmeni si volí nového prezidenta

Zahraničí
11. 2. 2007 10:59
Zesnulý prezident Turkmenistánu "turkmenbaši" Saparmurat Nijazov vládl zemi pevnou rukou.
Zesnulý prezident Turkmenistánu "turkmenbaši" Saparmurat Nijazov vládl zemi pevnou rukou.

Zesnulý prezident Turkmenistánu V Turkmenistánu v neděli ráno začaly jednokolové prezidentské volby. Volební místnosti se otevřely v 8:00 místního času (4:00 SEČ) a mají se uzavřít v 18:00 místního času (14:00 SEČ).

O post hlavy tohoto středoasijského státu se uchází šest kandidátů. Hlavním favoritem je úřadující prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, který slíbil demokratické reformy a zavedení pluralitního politického systému.

Vítěz voleb vystřídá ve funkci dlouholetého vládce Saparmurata Nijazova, který zemřel nečekaně loni v prosinci. Zemi vládl více než dvě desetiletí železnou rukou, vybudoval si ohromný kult osobnosti, potíral nemilosrdně jakoukoli opozici a povolil v zemi jedinou politickou stranu.

Turkmeni doufají, že nastává nová éra poté, co Nijazov udělal ze své země jeden z nejrepresivnějších režimů na světě a rozházel miliardy dolarů získaných z vývozu plynu na budování svých soch a monumentálních staveb na svoji oslavu. K volebním uznám se lidé dostavili v hojném počtu. Dvě hodiny před uzavřením volebních místností - tedy ve 12:00 SEČ - účast překročila 94 procent.

"Jdu volit, protože je to nejen moje občanská povinnost, ale je to historický moment. Vkládám do těchto voleb všechny svoje naděje," řekl sedmašedesátiletý důchodce Oguljan.

I když Berdymuhamedov vyhlašoval věrnost politice zesnulého prezidenta, v předvolební kampani slíbil lidem ekonomické a politické reformy, které zmírní dopady předchozího tvrdého režimu. Naznačil také, že časem bude možné zavést pluralitní politický systém a občanům bude umožněn volný přístup k internetu. Pravděpodobný nový šéf státu se ovšem nezmínil o osudu politických vězňů nebo členů opozice, kteří nadále zůstávají v zahraničí.

Novinkou nynějších prezidentských voleb byla účast desítky pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Jejich přítomnost je ovšem symbolická a OBSE již oznámila, že se k demokratickému charakteru voleb nebude veřejně vyjadřovat.

Vývoj v Turkmenistánu po Nijazovově smrti pečlivě sleduje kvůli jejím velkým zásobám zemního plynu a strategické poloze poblíž Íránu a Afghánistánu jak Rusko, tak i Západ.

Foto: Archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ